• strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/node/views_handler_filter_node_status.inc on line 14.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.

Informacje Katolickiej Agencji Informacyjnej

Subskrybuje zawartość
Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
Zaktualizowano: 1 godzina 51 min. temu

Kradzieże prawdziwych relikwii i sprzedaż „fałszywek” w sieci we Włoszech

śr., 30/09/2020 - 19:00
Relikwie świętych coraz częściej padają łupem złodziei. Coraz częściej też trafiają na internetowe aukcje fałszywe relikwie, gdy dla korzyści finansowych kryminaliści wykorzystują łatwowierność ludzi. Zwracają na to uwagę włoscy karabinierzy po tym, jak z katedry w Spoleto skradziono relikwię krwi świętego Jana Pawła II.

Ampułka z kroplą krwi Papieża została skradziona przed tygodniem i mimo apeli miejscowego arcybiskupa oraz działań prowadzonych przez karabinierów do tej pory nie udało się jej odzyskać. Podarowana przez kard. Stanisława Dziwisza relikwia była przechowywana w katedrze tymczasowo, ponieważ przeznaczona była dla nowego kościoła w Spoleto pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Jego konsekrację zapowiedziano na 22 października, dzień wspomnienia liturgicznego papieża Polaka. Arcybiskup Spoleto Renato Boccardo wciąż liczy, że uroczystość będzie mogła się odbyć i że będzie jej towarzyszyć przeniesienie tej tak drogiej wiernym relikwii.

Nie jest to pierwsza kradzież relikwii św. Jana Pawła II we Włoszech. Sześć lat temu z kościoła San Pietro della lenca w górach Abruzji, który był ulubioną metą górskich wypraw papieża-Polaka skradziono na zamówienie relikwię z kroplą jego krwi. Czynu dopuścili się narkomanii, którzy potrzebowali pieniędzy. Relikwię w nienaruszonym stanie udało się odzyskać i wróciła na miejsce.

rocznica śmierci List apostolski papieża Franciszka na 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima

Poczynając od 1981 r. we Włoszech dopuszczono się w sumie dziewięciu głośnych kradzieży relikwii. Celem złodziei, ale i satanistów, padły m.in. szczątki św. Łucji, ząb św. Franciszka z Paoli, czaszka św. Walentego, czy fragmenty habitu św. Franciszka z Asyżu. Najbardziej zadziwiająca kradzież, dotycząca relikwii św. Antoniego z Padwy, stała się udziałem mafiosów, którzy swój łup wykorzystali do szantażu, którego celem było otrzymanie specjalnych przywilejów dla przebywających w więzieniu członków mafijnego gangu z Brenty Felice Maniero. W zamian za zwrot relikwii pewne ustępstwa udało się im wynegocjować.

Włoscy karabinierzy przestrzegają zarazem przed kwitnącym w sieci rynkiem fałszywych relikwii, gdzie bezduszni przestępcy wykorzystują łatwowierność ludzi. Największym wzięciem cieszą się w sieci „relikwie” św. ojca Pio. Oczywiście fałszywe. Warto pamiętać, że Kościół zabrania handlu relikwiami.

Odpust zupełny w Czerwińsku nad Wisłą

śr., 30/09/2020 - 18:42
W Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą (diecezja płocka) w trwającym Roku Jubileuszowym wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Przywilej ten został udzielony przez Penitencjarię Apostolską z okazji 50. rocznicy koronacji Cudownego Wizerunku Maryi. Rok Jubileuszowy potrwa do 6 września 2021 roku.

Rok Jubileuszowy w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą jest owocem starań biskupa płockiego Piotra Libery, który zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o udzielenie łaski odpustu zupełnego temu miejscu, z okazji 50. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej, który jest czczony w Czerwińsku od ponad 400 lat.

W odpowiedzi kard. Mario Piacenza, penitencjarz większy w Penitencjarii Apostolskiej przekazał zgodę „dla powiększenia pobożności wiernych i dla zbawienia dusz mocą władzy”, udzieloną specjalnie przez Ojca świętego Franciszka.

Odpust zupełny mogą uzyskać wierni nawiedzający czerwińskie sanktuarium pod zwykłymi warunkami. Są nimi: spowiedź św., Komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca świętego. Wierni „szczerze pokutujący i poruszeni miłością” mogą uzyskać ten odpust do dnia 6 września 2021 roku. Mogą ofiarować go za siebie, za wybrane osoby oraz za „wiernych zmarłych pokutujących w czyśćcu”.

sosnowiecka Bp Kaszak: trzeba powrócić do świątyń

„Wierni otrzymują odpust, jeśli pielgrzymując nawiedzą czerwińskie sanktuarium maryjne i tam będą pobożnie uczestniczyć w nabożeństwach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiedni czas poświęcą się pobożnym rozmyślaniom przed ukazanym dla publicznej czci obrazem Najświętszej Maryi Panny i zakończą je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniem Najświętszej Maryi Panny” – napisano w watykańskim dekrecie.

Wierni, którzy z powodu wieku, choroby lub innej poważnej przyczyny nie mogą opuścić domów, mogą dostąpić łaski odpustu zupełnego, jeżeli „wzbudzą odrazę” do jakiegokolwiek grzechu, zachowają intencję wypełnienia trzech zwyczajowych warunków, gdy tylko będzie to możliwe, będą łączyć się duchowo z odprawianymi nabożeństwami, a „swoje modlitwy, cierpienia i trudy życia ofiarują miłosiernemu Bogu”.

W dekrecie zawarta jest też prośba, aby gospodarze tego miejsca – ojcowie ze Zgromadzenia św. Franciszka Salezego, którym powierzono to sanktuarium maryjne „chętnie i z gotowością poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty”, dzięki czemu ułatwią wiernym „przystęp do łaski Bożej”.

Porządek Mszy św. w bazylice pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku nad Wisłą jest następujący: w niedzielę – godz. 7:00; 8:30; 10:00; 11:30; 17:00; w dzień powszedni: godz. 7.00; 18.00.

Nabożeństwa codzienne: poniedziałek, wtorek, środa czwartek, sobota (z prośbami i podziękowaniami do Matki Bożej Pocieszenia godz. 17:30) – Różaniec. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego – piątek godz. 17:30. Nabożeństwa niedzielne: godz. 8:10 – Godzinki, godz. 16:30 – Różaniec. Ostatnia niedziela miesiąca Różaniec z wypominkami – godz. 16.30.

Spowiedź w bazylice odbywa się podczas nabożeństw i Mszy św.

rozmowa Kard. Müller: w działalności politycznej trzeba pamiętać o podstawach moralnych

***
Obraz Matki Bożej Pocieszenia jest czczony w Czerwińsku nad Wisłą od około czterech wieków. Jest on kopią rzymskiego obrazu Matki Bożej Śnieżnej – Salus Populi Romani. Wizerunek namalował Łukasz z Łowicza. Najpierw obraz został umieszczony tymczasowo w ołtarzu głównym świątyni na dzień odpustu Matki Bożej Śnieżnej w 1647 r., jednak pozostał tam z woli ludu Bożego na stałe. W kronikach zapisano, że w sierpniu i październiku tego samego 1647 roku od obrazu biło światło, które wypełniało cały kościół.

Wizerunek czerwiński przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus, które trzyma księgę Ewangelii, palce prawej ręki układa w geście błogosławieństwa. Matka Boża jest w błękitnym płaszczu, ozdobionym złotem i w purpurowej sukni. Krzyż nad czołem oznacza, że jest Ona matką Zbawiciela, a złota gwiazda na ramieniu przypomina o dziewiczym macierzyństwie. Charakterystyczny układ palców jej prawej dłoni wskazuje na dwie natury Chrystusa – boską i ludzką. Pierścień na Jej palcu to znak, że jest oblubienicą Boga.

Maryja w lewej dłoni trzyma białą chustę, która symbolizuje władzę królewską – jest Królową Nieba. Królewską koroną nad Jej głową podtrzymuje para aniołów. W późniejszym czasie białą chustę zastąpiono królewskim berłem. Oba symbole były interpretowane jako symbol opieki Matki Bożej, Maryja bowiem chustą miała ocierać łzy cierpiących i strapionych. Z tego powodu Maryja w obrazie czerwińskim jest czczona jako Matka Boża Pocieszenia.

Obraz Matki Bożej koronował 6 września 1970 r. kard. Stefan Wyszyński. Okazało się, że obecność w Czerwińsku miała dla niego osobisty charakter. Otóż ojciec prymasa Polski, który był organistą, uczył się gry u ks. Eugeniusza Gruberskiego w Czerwińsku. Często modlił się też tam przed obrazem maryjnym. Rok po koronacji obrazu do Czerwińska został zaproszony kard. Karol Wojtyła. Nazwał je wtedy „Jasną Górą Czerwińską”.

6 września br. w sanktuarium odbyły się uroczystości związane z 50. rocznicą koronacji Cudownego Obrazu. Przewodniczył im abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, z udziałem bp. płockiego Piotra Libery.

Inicjatywy różańcowe w październiku

śr., 30/09/2020 - 18:07
Modlitwa o zatrzymanie pandemii, męski różaniec, rekolekcje i pielgrzymki róż żywego różańca – to niektóre wydarzenia i inicjatywy związane z rozpoczynającym się wkrótce październikiem – miesiącem szczególnie poświęconym modlitwie różańcowej, w którym przypada uroczystość Matki Bożej Różańcowej. Dzień Modlitwy Różańcowej u dominikanów

Już po raz jedenasty w kościele ojców dominikanów na Służewie odbędzie się Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej. W sobotę w programie znajdzie się msza święta pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego, a dzień wcześniej w piątek 2 października wykład różańcowy o. Michała Szałkowskiego OP, duszpasterza pielgrzymów z sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Gidlach.

Sobotnią część rozpocznie o godz. 10.00 modlitwa różańcowa dzieci, po niej – modlitwa różańcowa Żywego Różańca i czcicieli Matki Bożej, następnie sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej.

O godz. 15.00 różańcem będą się modlić osoby chore i niepełnosprawne, a o 20.30 nastąpi modlitwa śpiewem Akatystu ku czci Bogarodzicy. Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej zakończy się różańcem światła o godz. 21.15.

Różaniec o ustanie pandemii

W diecezji warszawsko-praskiej od marca trwa nieustanna modlitwa różańcowa o zatrzymanie epidemii koronawirusa. Modlitwa została zainicjowana 25 marca, od Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, wkrótce po ogłoszeniu światowej pandemii i wprowadzeniu pierwszych obostrzeń sanitarnych, i ma postać całodobowej modlitwy różańcowej.

“Podejmijmy intensywną modlitwę wstawienniczą o zatrzymanie choroby na całym świecie. Z doświadczenia pamiętamy że w modlitwie jest siła i potęga, razem z otwartymi sercami możemy wymodlić cud i łaskę zatrzymania choroby, niech ten czas będzie dla nas wszystkich rozlaniem obfitości łask, przeniknięcia serc głębokim pokojem, czasem wsparcia, ochrony duchowej, niech stanie się dla każdego z nas Bożą tarczą obronną” – apelował w marcu ks. Roman Kot, moderator Kół Żywego Różańca Diecezji Warszawsko–Praskiej.

“Liczymy na każdą chętna osobę, która w zaciszu domowym, przy zapalonej świecy podejmie stałą godzinną modlitwę” – napisał ks. Kot.

Męskie różańce

Na wspólną modlitwę w ramach ogólnopolskiej inicjatywy “Męski Różaniec” zapraszają w sobotę 3 października o godz. 10.00 w parafii św. Michała Archanioła w Zamościu wspólnoty: Wojownicy Maryi, Żołnierze Chrystusa i Mężczyźni św. Józefa.

Męskie modlitwy różańcowe to jednak regularna inicjatywa obejmująca ponad 30 miejsc w całej Polsce, od Świnoujścia, przez Warszawę, po Przemyśl. Więcej informacji na stronie https://meskirozaniec.pl/

Różańcowe rekolekcje

W dniach 1-3 października odbędą się Jasnogórskie Rekolekcje Różańcowe, organizowane co roku przed uroczystością Matki Bożej Różańcowej. Przybywają na nie tysiące pielgrzymów różańcowych z różnych rejonów Polski i świata. Nauki wybranych kaznodziejów, ćwiczenia duchowe, świadectwa pracy apostolskiej, rozmowy, spotkania podczas konferencji, wspólne modlitwy – służą pogłębieniu duchowości, a jednocześnie budują wzajemne więzi i osobiste odniesienia we wspólnocie – jak w rodzinie.

W tym roku rekolekcje poprowadzi o. Mirosław Legawiec OSPPE, były prowincjał Niemieckiej Prowincji Zakonu Paulinów.

Pielgrzymki Róż Żywego Różańca

W październiku w poszczególnych diecezjach odbywają się także Pielgrzymki Róż Żywego Różańca (ogólnopolska pielgrzymka miała miejsce 6 czerwca na Jasnej Górze). Na przykład w archidiecezji przemyskiej pielgrzymka zaplanowana została 10 października. W tym roku zaproponowano formułę spotkań w ramach dekanatów, czyli jednostek administracyjnych grupujących parafie z danego regionu, dla których wyznaczone zostały 23 miejsca spotkań.

Będą to tego dnia m.in. archikatedra przemyska, Kalwaria Pacławska, parafie w Krośnie, Łańcucie, Strachocinie, Leżajsku, Przeworsku czy kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Pełna lista miejsc pielgrzymkowych dostępna jest na stronie archidiecezji przemyskiej.

Hasłem pielgrzymki są słowa “Różaniec lekarstwem dla uleczenia otwartych ran zadanych Kościołowi”. W ramach stałych punktów każdej dekanalnej pielgrzymki będą katechezy formacyjne, różaniec w łączności z metropolitą przemyski abp. Adamem Szalem (transmisja Radia FARA z archikatedry przemyskiej), msza święta i modlitwa różańcowa z przygotowanymi rozważaniami.

W sobotę 3 października odbędzie się też m.in. Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Archidiecezji Białostockiej do Sanktuarium Matki Bożej w Różanymstoku.

W tym roku dojazd do Różanegostoku będzie indywidualny, a nie jak zwykle w formie zorganizowanej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00, a zakończy się Mszą św. o godz. 12.00.

Z kolei Pielgrzymka Kół Różańcowych Diecezji Włocławskiej do sanktuarium urodzin i chrztu św. siostry Faustyny w Świnicach Warckich odbędzie się w sobotę 10 października. W programie m.in. procesja z relikwiami oraz msza święta pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.

Żywy Różaniec to wspólnota modlitwy i apostolstwa założona przez Sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie. Zatwierdził ją papież Grzegorz XVI. Żywy Różaniec tworzą róże/koła różańcowe. Do jednej róży należy 20 osób, z których każda zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednego dziesiątka różańca, rozważając w nim jedną tajemnicę różańcową (zmienianą co miesiąc). Dzięki temu róża codziennie odmawiać cały różaniec.

W kraju do stowarzyszenia należy ponad 2 mln wiernych. Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce.

Prof. Skibiński: podmiotowość rodziny jest współcześnie podkopywana

śr., 30/09/2020 - 18:02
– Podmiotowość rodziny jest współcześnie podkopywana, zarówno w kategoriach moralności społecznej, jak i kategoriach ochrony prawnej i ekonomicznej – powiedział prof. Paweł Skibiński, podczas kolejnego dnia Tygodnia Społecznego w Radomiu. Spotkania, które potrwają do 2 października są poświęcone nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Prof. Skibiński jest historykiem i znawcą nauczania Prymasa Tysiąclecia.

Prof. Skibiński podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na aktualność nauczania kard. Wyszyńskiego w obecnym czasie i trudną sytuację rodzin. Mówił, że podmiotowość rodziny jest współcześnie podkopywana, zarówno w kategoriach moralności społecznej, jak i prawnej i ekonomicznej.

– Jak na sytuacje, w której bardzo wielu polityków deklaruje dbałość o rodzinę jako fundament społeczeństwa, jest to sytuacja kuriozalna. Nie podjęto żadnej próby stworzenia m.in. rodzinnego systemu podatkowego. Współczesne wsparcie dla rodzin poprzez dodatki to jakiś krok, ale to nie jedyny sposób – mówił prelegent.

Dalej prof. Skibiński powiedział, że jeśli zakwestionuje się rolę rodziny w społeczeństwie, to całe społeczeństwo będzie pozbawione fundamentu. Z drugiej strony, zdrowa rodzina stwarza warunki dla zdrowego społeczeństwa. Krótko mówiąc: jeżeli społeczeństwo i państwo zadba o to, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie rodziny, to samo dla siebie stwarza warunki optymalnego rozwoju i zabezpiecza swoje funkcjonowanie. W interesie zarówno społeczeństwa, jak i państwa – zdaniem prymasa Wyszyńskiego – jest utrzymanie dobrze funkcjonującej rodziny. To nie jest tak, że to jest jakiś przywilej – to zdrowy rozsądek nakazujący dbanie o własne rodziny – mówił gość Tygodnia Społecznego.

sosnowiecka Bp Kaszak: trzeba powrócić do świątyń

Prof. Skibiński zwrócił uwagę, że kard. Wyszyński wprowadził dwie formy zabezpieczenia rodziny: moralno-prawną i gospodarczą. – W tym pierwszym przypadku państwo ma chronić nie tylko nierozerwalność małżeńską, ale również wierność małżeńską oraz zapewnić wzajemne wsparcie małżonków. Dlaczego? Rozbite rodziny i porzucone dzieci są klęską społeczeństwa, bo musimy później ponosić konsekwencje tych wydarzeń np. poprzez rozbudowany system pomocy społecznej – powiedział znawca nauczania Prymasa Tysiąclecia.

Stwierdził też, że pokolenie singli jest zagrożeniem społecznym. – Nie wkładają trudu w narodzenie i wychowanie następnego pokolenia. Zaburzają funkcjonowanie społeczeństwa. Jak patrzymy na dzisiejsze czasy, pokolenie singli jest zagrożeniem społecznym, trzeba to nazwać – mówił podczas wykładu prof. Paweł Skibiński.

Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny publicystów, który poprowadził Wojciech Sałek z Radia Plus Radom. W panelu uczestniczył m.in. Michał Karnowski i Grzegorz Górny. Organizatorem Tygodnia Społecznego jest Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej. Wszystkie spotkania w ramach wydarzenia odbywają się w Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej w Radomiu. Medialnie wydarzeniu patronuje: Radio Plus Radom.

Tydzień Społeczny to cykl spotkań, prelekcji i dyskusji skłaniających do refleksji nad bieżącymi zagadnieniami rozważanymi w kontekście Katolickiej Nauki Społecznej. X edycja poświęcona jest nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego.

XX Dzień Papieski pod hasłem “Totus Tuus” – w niedzielę, 11 października

śr., 30/09/2020 - 18:00
Każdego roku w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w kraju i środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski. Jubileuszowe obchody pod hasłem „Totus Tuus” odbędą się 11 października. Tego dnia zostanie przeprowadzona tradycyjna zbiórka środków na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, obchodząca 20-lecie istnienia. Przez ten czas FDNT dzięki darczyńcom przekazała na stypendia blisko 200 mln zł.

Tegoroczny Dzień Papieski odbędzie się pod hasłem biskupiego wezwania Karola Wojtyły „Totus Tuus”, które pochodzi z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Życie św. Jana Pawła II było coraz pełniejszą realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję. Dramatem obecnych czasów jest chęć radykalnego odrzucenia Boga, a w konsekwencji tworzenie nowej wizji człowieka, będącej często jego karykaturą. Ciągle aktualnym przesłaniem Papieża jest natomiast wezwanie do zawierzenia Maryi, a Bogu przez Maryję. Matka Boża wskazuje na Jezusa jako Źródło zaspokojenia ludzkich braków, potrzeb, pragnień i tęsknot. Zachęca współczesnego człowieka do przyjęcia wiary nadającej sens codziennemu wędrowaniu. Postawa ta ukazuje godność człowieka oraz prowadzi do odważnej wolności i skłania do dawania świadectwa.

Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przypomniał podczas dzisiejszej prezentacji XX Dnia Papieskiego o jubileuszu 20-lecia Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wskazał, że choć papieża nie ma na ziemi dopiero 15 lat, to został on już beatyfikowany i kanonizowany, a powołana jeszcze za jego życia Fundacja wciąż się rozwija. – On już wtedy był jej najlepszym propagatorem i Fundacja spełnia swoje zadania wtedy, gdy go zabraknie. To miała być fundacja, której celem będzie przybliżanie i utrwalanie osoby i nauczania papieża Jana Pawła II, ale też ma być konkretnym, żywym pomnikiem składającym się z tysięcy ludzi uformowanych z pomocą Fundacji. Fundacja włączyła się w wyławianie ludzi zdolnych z uboższych rodzin, aby mogli się rozwinąć. To dzieło mówi samo za siebie i z perspektywy 20 lat wygląda imponująco – dodał kard. Nycz.

rozmowa Kard. Müller: w działalności politycznej trzeba pamiętać o podstawach moralnych

Metropolita warszawski wskazał na cztery istotne elementy funkcjonowania “Dzieła Nowego Tysiąclecia”: wyszukiwanie i promowanie nagrodami Totus Tuus działalności ludzi pochodzących z różnych środowisk, ale działających w duchu tego, co Jan Paweł II uważał za ważne; organizowanie Dnia Papieskiego w wymiarze zarówno medialnym i centralnym, jak i w poszczególnych parafiach całego kraju, prowadzenie funduszu stypendialnego dla młodzieży i służącej mu zbiórki, wreszcie organizowanie konferencji naukowych poświęconych problemom, które współcześnie nawiązują do papieskiego nauczania.

Kardynał zaapelował o zaangażowanie w zbiórkę stypendialną z okazji Dnia Papieskiego, choć w czasie pandemii może ona przynieść mniejsze owoce, gdyż nie wszyscy wierni w obawie o życie i zdrowie uczestniczą w mszach świętych i poruszają się w przestrzeni publicznej.

Ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przypomniał, że w tym roku FDNT obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Jak stwierdził, kamieniami milowymi w tym okresie była beatyfikacja i kanonizacja papieża, a dziś stypendyści mogą się modlić o wstawiennictwo Jana Pawła II. – To jest wielki skarb, który Fundacja posiada, a drugim skarbem jest stałe błogosławieństwo Kościoła – powiedział.

Ks. Kowalczyk wspomniał, że funkcjonowanie programu stypendialnego jest możliwe dzięki ogromnej rzeszy darczyńców. – Co roku jest to kilka, może kilkanaście milionów osób, a 10 tys. osób i instytucji wspierają nas w sposób ciągły, przez cały rok. Dzięki temu 10-12 mln zł jesteśmy w stanie zebrać i przekazać na stypendia – poinformował, dodając, że wszystkim darczyńcom należy się ogromna wdzięczność za ich hojność.

– To nie są pieniądze budżetowe. To środki, które każdy człowiek przekazuje Fundacji, dlatego że utożsamia się z patronem, duchowym założycielem, czyli Janem Pawłem II i z ideą budowania jego żywego pomnika – powiedział ks. Dariusz Kowalczyk.

– Cztery filary, o których wspomniał ksiądz kardynał, obecne są co roku. Do tego doliczmy niezliczoną ilość wydarzeń artystycznych, kulturalnych, naukowych, dzieł publicystycznych i konferencji, przygotowywanych nie tylko centralnie, ale i w wielu miastach całej Polski. To wszystko składa się na “machinę”, którą uruchomiliśmy 20 lat temu – podkreślił przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Jak poinformował ks. Dariusz Kowalczyk, obecnie programem stypendialnym Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” objętych jest 2 tys. osób, program ten ukończyło (po ok. 10 latach uczestniczenia) ok. 4 tys. absolwentów, a dalsze 11 tys. to osoby, które kiedykolwiek w nim uczestniczyły. Nie bez znaczenia jest też wielotysięczna rzesza wolontariuszy, którzy przygotowywali kolejne Dni Papieskie oraz wakacyjne obozy dla młodzieży.

sosnowiecka Bp Kaszak: trzeba powrócić do świątyń

Dzięki darczyńcom, Fundacja Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia” przeznaczyła na stypendia blisko 200 mln zł.

Tegoroczne obozy wakacyjne stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z powodu pandemii nie odbyły się w tradycyjnej formie wyjazdów, ale w formule online. – Nasi stypendyści oprócz pomocy finansowej formowani są w duchu nauczania Jana Pawła II. Sercem całorocznego programu formacyjnego są obozy wakacyjne – przypomniał ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor Biura Fundacji „DNT” ds. formacji stypendystów.

Pierwszy z e-obozów odbył się 10-11 lipca w Gnieźnie, a przewodnikiem duchowym stypendystów był m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak. Młodzi ludzie mogli wziąć udział w zorganizowanych online spotkaniach i dyskusjach panelowych. Na miejscu obecni byli stypendyści z archidiecezji gnieźnieńskiej, pozostali uczestnicy śledzili przebieg obozu za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Drugi obóz odbył się 24-25 lipca w Krakowie. Stypendyści odwiedzili m.in. sanktuarium na Białych Morzach oraz rodzinne miasto Jana Pawła II, czyli Wadowice, a towarzyszyli m.in. bezpośredni świadkowe pontyfikatu Karola Wojtyły – jego osobisty sekretarz kard. Stanisław Dziwisz, papieski fotograf Adam Bujak oraz Maria Zadora, której rodzice byli bliskimi sąsiadami rodziny Wojtyłów.

Obecnie trwa trzeci e-obóz, skierowany do maturzystów, na który składają się m.in. trzy konferencje na kanale Youtube. Stypendyści mogli się na nich dowiedzieć od swoich starszych kolegów, co daje im zaangażowanie we wspólnoty akademickie (jest ich 16 z ramienia FDNT w całym kraju) oraz m.in. jak papież Jan Paweł II przeżywał czas swoich studiów i jak to może wpłynąć na dzisiejszych studentów, a także jak ten okres dobrze wykorzystać na własną formację duchową.

Dzień Papieski to czas radości, pamięci o Papieżu Polaku i łączności duchowej z Ojcem Świętym Franciszkiem. Organizowane są wtedy w całym kraju liczne wydarzenia promujące nauczanie św. Jana Pawła II.

Centralne obchody XX Dnia Papieskiego rozpoczną się już w sobotę 10 października. Tego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości.

Tzw. „katolickie noble” zostaną przyznane w czterech kategoriach: Promocja godności człowieka, Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka. Przyznana zostanie również Nagroda specjalna TOTUS TUUS.

W czasie Gali zostaną wręczone nagrody dla uczestników Konkursu im. Jana Pawła II na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską na temat roli mediów w promowaniu godności człowieka inspirowanym nauczaniem Kościoła. Transmisja gali 10 października o godz. 16.00 w TVP 2.

Dzień Papieski to także szansa do okazania wdzięczności darczyńcom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 11 października o godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawi Mszę św. w intencji wszystkich, którzy wspierają jej działanie. Eucharystia będzie transmitowana przez stację Polsat News.

W tym samych czasie, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie bp Michał Janocha będzie sprawował Mszę św. transmitowaną przez Program I Polskiego Radia. O godz. 9.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie celebrowana będzie Msza św. przez kard. Stanisława Dziwisza. Transmisja Eucharystii w TVP 1 i TVP Polonia.

watykan Eksperci ocenią jak Watykan przeciwdziała praniu pieniędzy

Tradycyjnie obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy Koncert Galowy. Tegoroczny ma tytuł „TOTUS TUUS – Królowej Anielskiej śpiewajmy”. Jego osnową będą największe hymny i pieśni maryjne chrześcijaństwa tradycji wschodu i zachodu. Wśród wykonawców usłyszymy m.in. Sebastiana Karpiela-Bułeckę, Kasię Moś, Olgę Szomańską, Igora Herbuta oraz artystów z Grecji, Armenii i Kuby. Wystąpi też zespół „Tylko Ty”, złożony ze stypendystów i absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wydarzenie zostanie wyemitowane w TVP1 11 października o godz. 17.30.

Obchody centralne XX Dnia Papieskiego zakończą się 13 października konferencją naukową „Totus Tuus postawa na dzisiaj”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św. w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Następnie w Rezydencji Arcybiskupów Warszawskich odbędą się wykłady i dyskusje.

Na konferencji prowadzonej przez dr. hab. Pawła Skibińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego wykłady wygłoszą: abp prof. Ludwig Schick – metropolita Bambergu, ks. prof. Jerzy Szymik, wybitny teolog i poeta z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Andrea Riccardi z Rzymu – historyk, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio.

W gronie komentatorów zasiądą m.in. ks. prof. Marek Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, s. Anna Maria Pudełko AP oraz red. Grzegorz Górny.

Wydarzenie otrzymało Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Odbywa się pod auspicjami kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Świętowanie Dnia Papieskiego będzie miało jak co roku także wymiar sportowo-kulturalny. W ostatnich latach popularność zyskały m.in. wielodystansowe biegi organizowane z okazji Dnia Papieskiego. W tym roku, ze względów sanitarnych zorganizowany zostanie Ogólnopolski Wirtualny Bieg Papieski. Od 1 do 31 października dzięki rejestracji za pomocą strony https://slotmarket.pl/event/details/283/preview# będzie można uczestniczyć w zawodach w każdym miejscu w kraju i na świecie. Bieg odbędzie się na dystansach: 5, 10, 20 („jubileuszowy” dystans fundacyjny) oraz 27 kilometrów (dystans „papieski” – liczba lat pontyfikatu).

Od kilku lat katowicki Teatr Franciszka przygotowywał megawidowiska w katowickim Spodku, następnie musicale wystawiane były na deskach Pałacu Młodzieży. Ze względu na brak możliwości zorganizowania w tym roku przedstawienia z udziałem publiczności młodzi artyści nagrali w domach części aktorskie i wokalne, które następnie połączono w całość.

Od strony muzycznej za projekt odpowiedzialny jest Piotr Solorz – absolwent Fundacji, który skomponował muzykę. W projekcie wziął również udział absolwent Fundacji – Adrian Pontus. Premiera filmu artystycznego „Akatyst – Totus Tuus” odbędzie się 11 października na kanale YouTube Fundacji (Dzieło.TV).

Podczas Dnia Papieskiego odbywa się zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Z jej wsparcia korzysta rocznie 2 tys. osób z całej Polski. Stypendium, które można otrzymać już w VII klasie szkoły podstawowej, wypłacane jest aż do zakończenia studiów.

Oprócz październikowej zbiórki Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok, przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

Wpłaty dokonać można także za pośrednictwem strony www.dzielo.pl, poprzez aplikację Przelewy24 lub wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT). Fundacja jest organizacją pożytku publicznego.

Rektor UPJPII: pandemia pokazała, że jesteśmy przede wszystkim wspólnotą

śr., 30/09/2020 - 17:22
O nauczaniu w czasie pandemii oraz tegorocznych zadaniach Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie opowiada w rozmowie z KAI ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII. – Pandemia pokazała nam, że nie jesteśmy tylko jednostką badawczą, ale przede wszystkim wspólnotą – podkreśla nowy rektor uczelni.

Łukasz Kaczyński (KAI): Jakie uczucia towarzyszą Księdzu Rektorowi przed podjęciem niełatwej posługi kierowania uczelnią? I to w dodatku w trudnym czasie pandemii, który przeżywamy.

Rektor UPJPII, ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII: – Jestem pełen nadziei i to zawsze w życiu mi towarzyszy. Jest też pewien lęk i świadomość tego, że jest to niezwykła wspólnota – uniwersytet, który z jednej strony jest wielki z nazwy, ale z drugiej jest uniwersytetem kameralnym. Jesteśmy niedużą uczelnią, ale na pewno mocno związaną z papieżem, przez przydomek „uniwersytet papieski”. I nie chodzi tu tylko o aktualnego papieża, ale również o św. Jana Pawła II, który jest naszym patronem i ufam, że nawet w tym trudnym czasie pandemii będzie nas on wspierał. Bardzo ważne są dla mnie jego słowa z encykliki „Fides et ratio” – o łączeniu wiary z pogłębianiem mądrości. Właśnie zgodnie z tym kierunkiem chciałbym przewodzić naszej jednostce i mam nadzieję, że nadchodzący rok akademicki będzie czasem wspólnej pracy, jedności, poszukiwania i pogłębiania wiary, jak i naukowego rozwoju.

KAI: Został Ksiądz rektorem w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Kim ta postać jest dla uczelni – dla studentów, wykładowców czy Księdza Rektora?

– Jan Paweł II jest niezwykłym człowiekiem. Celowo używam czasu teraźniejszego, gdyż wierzę w jego obecność i nieustanne czuwanie nad nami. Wszystko to, co papież Polak czynił w swoim życiu i czego nas nauczał jest bardzo zobowiązujące. Pamiętam jak po jego śmierci, jeden z moich kolegów powiedział, że wszyscy będą patrzeć na nas przez jego pryzmat i będą wymagać tego, co on mówił, czynił i czym żył. Przypominają mi się rozmowy ze studentami, którzy często mówili, że zaczęli studiować na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, by poznać papieża Polaka, bo osobiście go nie spotkali. To niezwykła postać, która emanuje, pomiędzy wszystkimi wykładami czy ćwiczeniami, zarówno na studentów, jak i pracowników. Mnie osobiście św. Jan Paweł II zawsze towarzyszy w życiu i mocno mobilizuje. Inspiracja jego czynem jest niezwykła. Moje pokolenie często nazywane jest pokoleniem Jana Pawła II – i to nie tylko dlatego, że urodziliśmy się w czasie, kiedy on był biskupem i kardynałem w Krakowie, a potem wzrastaliśmy, kiedy pełnił posługę na Stolicy Piotrowej, ale dlatego, że on przekładał mocno Ewangelię w codzienność. Motto naszej uczelni brzmi „Idźcie i nauczajcie”, a więc jest to nic innego, jak właśnie to, co robił św. Jan Paweł II. Stąd chciałbym, by jego nauczanie było bardzo żywe na naszej uczelni i by ludzie z całego świata przyjeżdżali, aby móc poznawać jego życie i czyn, zwłaszcza przez działania Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II. By w Krakowie kształtowały się przyszłe pokolenia chrześcijan i nie tylko, którzy chcieliby poznać i skorzystać z nauczania tego wielkiego człowieka, żyjącego bardzo blisko Boga.

KAI: Jest wiele uczelni katolickich, które przekazują Ewangelię. Co wyróżnia UPJPII na ich tle?

– Uniwersytet papieski jest w Polsce tylko jeden, ale to jedynie nazwa. Ojciec Święty podkreślał, że obecność takiego rodzaju uczelni w Krakowie jest wyjątkową szansą, by rzeczywiście nauczanie św. Jana Pawła II było obecne w codziennym życiu – dzisiaj studentów, ale przecież później matek, ojców, osób samotnych czy też kapłanów, braci czy sióstr zakonnych. To właśnie ten szczególny wyróżnik – jesteśmy małą uczelnią, ale mamy aspiracje ciągłego szybowania w górę. Coraz to nowsze kierunki, takie jak psychologia, pedagogika czy digital media, mają sprawić, żeby nasi absolwenci byli nie tylko dobrze wykształceni, ale również doskonale rozumieli współczesny świat i człowieka, który w nim żyje i dokonuje swoich indywidualnych wyborów. I by ciągle towarzyszył nam w tym nasz patron, abyśmy umieli tak współpracować z łaską Bożą, jak papież Polak.

KAI: Co czeka uczelnię w tym roku akademickim?

– Zaczynamy go, podobnie jak i wszystkie uczelnie, z dużą dozą niepewności. Mamy coraz więcej zakażeń w Małopolsce i rodzi się obawa o zdrowie studentów i pracowników. Chcemy jednak pójść w stronę nadziei. Ten pierwszy semestr może być trudny, ale nie możemy go zaniedbać. Nawet jeśli zajęcia będą się odbywać on-line, to najważniejsze jest niezgubienie chęci poszukiwania mądrości. Będziemy oczywiście w dalszym ciągu się rozwijać, ale myślimy bardzo intensywnie o tym, by przy naszej bibliotece powstał Kampus Jana Pawła II, który ma być budynkiem dydaktycznym dla całej uczelni, ale i także dla studentów ze świata. Chcemy ciągle podnosić poziom kształcenia, także poprzez działalność Komisji ds. Jakości. To, co już się udało zrobić i co chciałbym kontynuować to dialog pomiędzy studentami i pracownikami, a także dyskusje naukowe pracowników, gdyż to jest istota uniwersytetu. Relacja uczeń-mistrz. Czas pandemii może nam w tym trochę przeszkodzić, ale nie możemy tego dialogu zaniedbać. Pragniemy również nawiązywać kontakty międzynarodowe, by nasi profesorowie, studenci i doktoranci mogli wyjeżdżać za granicę, ale by także do nas przybywali znani naukowcy, by dzielić się swoją wiedzą i mądrością. Cieszymy się też, że mimo pandemii o przyjęcie na naszą uczelnię stara się tak wiele młodych ludzi – nawet 2,5 razy więcej kandydatów niż do tej pory.

KAI: A jak dokładnie wygląda przygotowanie UPJPII na coraz bardziej widoczne zaostrzenie pandemii w okresie jesienno-zimowym?

– Przeprowadziliśmy szerokie rozmowy z kierownikami poszczególnych kierunków. Widzimy konieczność nauki hybrydowej, czyli połączenia zajęć stacjonarnych ze zdalną formą kształcenia. Wiele zajęć jednak będzie odbywać się on-line. Z kolei w przypadku studentów pierwszego roku czujemy, że istnieje wielka potrzeba, by oni poznali, co to znaczy realnie przebywać na uczelni. Jeśli nie będzie zajęć w trybie normalnym, to choć na chwilę pragniemy zaprosić ich na uczelnię. Sytuacja jest niepewna, ale staramy się zabezpieczyć pod względem sanitarnym wszystko tak, by pracownicy i studenci mogli w sposób bezpieczny pracować nad celami, które przyświecają naszemu uniwersytetowi.

KAI: Pandemia pokazała, jak wiele się musi zmienić w życiu każdego człowieka. A jak zmieniła się krakowska uczelnia papieska?

– Dla nas od początku pandemii była ważna strona duchowa. Kładliśmy duży nacisk, by nikt nie został w tym trudnym czasie sam. Mamy wspaniały samorząd studentów na czele z przewodniczącym, którzy nawzajem się uzupełniali i szukali tych, którym trzeba było przyjść z pomocą, także finansową związaną z trudami pandemii. Pokazała nam ona, że nie jesteśmy tylko jednostką badawczą, ale przede wszystkim wspólnotą. Prowadziliśmy akcję #CorCordi, dzięki której wspólnymi siłami udało się nam zebrać 21 tys. złotych na wsparcie domów pomocy społecznej, domów dziecka i szpitali. Doświadczyliśmy, że nie trzeba ogromnych pieniędzy, ale liczy się to, że będziemy stali obok drugiego człowieka, choćby dobrym słowem przez telefon czy e-mail. Nauczyliśmy się, że nie powinniśmy być dla siebie obcy i to przesuwa akcent z szarej obecnej rzeczywistości chorobowej na budowanie relacji i wspieranie się wzajemne.

KAI: Jakie życzenia na rozpoczynający się w tym tygodniu rok akademicki przekazałby Ksiądz Rektor studentom i pracownikom?

– Życzę, by ten nowy rok akademicki, który wspólnie rozpoczynamy, był owocny i nie brakowało w nim trudu poszukiwania mądrości. Warunki zewnętrzne, nawet najtrudniejsze, nigdy nie mogą nam pozwolić na to, by pójść na łatwiznę. Życzę więc wszystkim nieustannego szybowania w górę, rozwoju naukowego i duchowego, pójścia za swoimi marzeniami i budowania siebie. Dzisiejsze zaangażowanie będzie fundamentem życiowych sukcesów. Każdy z nas ma obronić swoje Westerplatte, jak mówił papież Polak, i nikomu z nas nie wolno zdezerterować. Nie lękajmy się, ale ufnie patrzmy w przyszłość.

Abp Budzik: dialog należy do samej istoty chrześcijaństwa

śr., 30/09/2020 - 17:08
Już niebawem, od 15 do 18 października, odbędzie się w Lublinie VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej pt. „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania”. Będzie to wielka debata ludzi Kościoła i kultury. Główny organizator, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, wyjaśnia, że Kongres ukaże różnorodne przestrzenie dialogu oraz odpowie na pytanie: Jak prowadzić dialog w Kościele, w podzielonej Polsce i we współczesnym świecie?

Gośćmi Kongresu Kultury Chrześcijańskiej będą ludzie Kościoła tej miary, co kard. kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan czy kard. Gerhard Ludwig Müller, b. przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary, kard. Stanisław Dziwisz, abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi, bp Serafin Amielczenkow z Patriarchatu Moskiewskiego, czy wybitny włoski polityk i intelektualista Rocco Buttiglione. Kongresowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia artystyczne m. in. koncert Leszka Możdżera.

KAI: „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania” to tytuł tegorocznego VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. Ksiądz Arcybiskup, w ślad za abp. Józefem Życińskim, dziś jest ich organizatorem. Skąd taki właśnie temat?

Abp Stanisław Budzik: Myśl narodziła się cztery lata temu, jeszcze podczas ostatniego, piątego Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. W centrum jego obrad znajdowała się tematyka wolności. Związane to było z faktem, że przygotowywaliśmy się na 100-lecie KUL oraz na 100-lecie odzyskania niepodległości. Podkreślaliśmy, że jednym z pierwszych aktów Niepodległej było powołanie Uniwersytetu w Lublinie. Wdzięczni za niepodległość, byliśmy jednocześnie świadomi, że zagospodarowanie wolności nie jest rzeczą łatwą. Kiedy zabrakło wspólnego wroga, przestaliśmy się wzajemnie rozumieć, wykopaliśmy pomiędzy sobą głębokie, trudne do zasypania przepaści. Z biegiem lat skala wewnątrzpolskich podziałów wydaje się być coraz ostrzejsza. Coraz trudniej jest nam się dogadać, poczynając od podziałów społecznych aż po przestrzeń kościelną. Stąd potrzeba rozmowy o „przestrzeniach dialogu” oraz o tym, w jaki sposób chrześcijaństwo mogłoby stanowić inspirację do budowania kultury spotkania. O tę ostatnią usilnie apeluje papież Franciszek.

KAI: Jakie konkretne nadzieje wiąże z tegorocznym kongresem Ksiądz Arcybiskup? Czy będzie on drogowskazem na ten trudny czas wewnątrzpolskich podziałów?

– Mam nadzieję, że Kongres przypomni nam o konieczności dialogu i odpowie na pytanie, jak należy prowadzić dialog. Różni wybitni goście w wielu dyskusjach i debatach pokażą jak bardzo dialog jest niezbędny i na jak wielu płaszczyznach winien być on prowadzony.

Przypomnimy również jak głęboko dialog jest zakorzeniony w historii zbawienia. Biblia jest przecież wielką „Księgą dialogu” Boga z Człowiekiem: Bóg mówi do człowieka, a człowiek odpowiada Bogu. Stąd dialog musi być prowadzony także przez Kościół zarówno ze światem zewnętrznym, jak i wewnątrz Kościoła, jest on absolutnie niezbędnym instrumentem budowania wspólnoty. Kościół winien budować kulturę spotkania we własnych szeregach, a następnie inspirować dialog na zewnątrz. To jeden z ważnych elementów jego posłannictwa we współczesnym świecie.

KAI: Najważniejszy dokument Soboru Watykańskiego II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen gentium” mówi, że Kościół „jest w Chrystusie niejako sakramentem, czyli znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego”.

– Na temat dialogu bardzo gruntownie wypowiedział się także święty papież Paweł VI w encyklice „Ecclesiam suam”. Jest to podręcznik prowadzenia dialogu. Przypomniał, że Kościół ma obowiązek prowadzenia dialogu – poczynając od dialogu ze światem, poprzez dialog międzyreligijny i ekumeniczny, aż dialogu wewnątrz Kościoła. Jego misją jest także inicjowanie dialogu w społeczeństwie. Mówił, że „Kościół powinien dziś być gotów do nawiązywania rozmowy z wszystkimi ludźmi dobrej woli, niezależnie od tego, czy znajdują się oni w jego obrębie, czy poza nim”. Podawał też konkretne zasady, na jakich dialog winien się opierać. Wedle Pawła VI powinien on cechować się „jasnością, łagodnością, zaufaniem i roztropnością”.

Jan Paweł II kontynuował to nauczanie o dialogu, a przede wszystkim – i teoretycznie i w praktyce – pokazywał, jak dialog należy prowadzić w bardzo wielu przestrzeniach. Był to papież, który uczynił milowe kroki w dialogu z innymi Kościołami, w dialogu z Żydami, w dialogu z innymi religiami, w dialogu z nauką i kulturą oraz z niewierzącymi. Był uosobieniem takiego dialogu, który przełamuje mury niechęci i wzajemnych wielowiekowych uprzedzeń.

KAI: Można więc powiedzieć, że dialog jest jednym z podstawowych narzędzi misji Kościoła we współczesnym świecie?

– Niewątpliwie. Zadaniem Kościoła jest nie tylko głosić Dobrą Nowinę o tym, że Bóg kocha człowieka i pragnie jego dobra, ale także doprowadzić ludzi do dialogu z Bogiem oraz między sobą. Boże Objawienie dokonało się poprzez dialog prowadzony w dziejach Narodu Wybranego. Bóg przemawia do ludzi, objawiając im samego siebie. Wielokrotnie i na różne sposoby Bóg mówił do człowieka, a w sposób szczególny przemówił przez Jezusa Chrystusa. Przemawiając, Bóg oczekuje naszej odpowiedzi. Chrystus pokazał nam ludzką twarz Boga i Jego miłość. Po to Syn Boży stał się człowiekiem, aby ten dialog stał się możliwy.

Sam Kościół – który kontynuuje dzieło zbawienia – jest wyjątkową przestrzenią dialogu. Pierwszym poziomem dialogu jest modlitwa: Bóg mówi do nas, my Mu odpowiadamy przez modlitwę. Drugim poziomem dialogu jest budowanie wspólnoty między ludźmi. Dialog należy do samej istoty Kościoła.

Dlatego odpowiadając na pytanie o misję Kościoła we współczesnym świecie, powinniśmy mieć przed oczyma dialog jako „ten prawdziwy i niewymowny rodzaj rozmowy – jak przypomina Paweł VI – którą z nami zapoczątkował i nawiązał Bóg Ojciec przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym”. Jest to niezbędne do tego, byśmy my, jako Kościół, byli w stanie zrozumieć, jakie relacje mamy z ludźmi nawiązywać i do jakich dążyć w społeczeństwie. Jeśli nie będziemy rozmawiać ze sobą, jeśli nie podejmiemy dialogu, to prawdziwej wspólnoty nie zbudujemy.

KAI: Ale czy faktycznie Kościół jest dziś taką właśnie przestrzenią dialogu?

– Obserwujemy niebezpieczny proces, który idzie w przeciwnym kierunku. Mam wrażenie, że podziały polityczne coraz bardziej „wchodzą” do Kościoła, dzieląc go od wewnątrz. Różnice polityczne wydają się być ważniejsze niż więzy duchowe, jakie nas łączą. Zdają się stawiać tamę nawet przykazaniu miłości: „Miłuj bliźniego swego oprócz przeciwnika politycznego”, jak to ktoś ironicznie sformułował. Nie powinniśmy oceniać ludzi jedynie na podstawie tego, do jakiej partii należą i jakie mają poglądy polityczne. Niestety dziś, nawet w kościelnej wspólnocie zwycięża tendencja, że szukamy tego, co nas różni, a zapominamy o tym, jak wiele nas łączy. Problem ten widać też w dialogu ekumenicznym. Akcentujemy różnice, a zdajemy się nie dostrzegać, jak wiele nas łączy.

Boję się o zatratę tego, co jest najbardziej istotne w Ewangelii, czyli miłości i prawdy. Kiedyś zapytano Jana Pawła II, jakie jest najważniejsze zdanie w Piśmie Świętym. Bez wahania odpowiedział: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32). Benedykt XVI swoją programową encyklikę zatytułował „Deus caritas est” (Bóg jest miłością). Tak więc miłość i prawda są to dwa filary Ewangelii. A jeśli kłamiemy, jeśli nienawidzimy drugiego człowieka, to występujemy przeciwko tym dwom najważniejszym treściom Ewangelii.

Spór polityczny nie powinien zdominować wszystkich wymiarów naszych relacji międzyludzkich. Przecież nawet w przestrzeni politycznej walka bywa często pewną pozą czy uprawianiem gry. Spór polityczny ma prawo toczyć się w określonych obszarach, ale nie powinien niszczyć tego, co nas łączy. Jako chrześcijanie i jako obywatele szukajmy więc obszarów, które mogą być przedmiotem naszej wspólnej troski. Podstawowym kryterium, jakie powinno obowiązywać, jest kryterium dobra wspólnego. Mówi o tym wyraźnie Kościół w swym nauczaniu społecznym.

KAI: A co może robić Kościół, aby taki dialog inicjować, inspirować w społeczeństwie?

– Misję tę musimy zacząć od siebie samych i własnej wspólnoty, wracając do formuły św. Jana Pawła II: „Kościół domem i szkołą komunii”. Kościół powinien być najpierw domem, a potem szkołą budowania komunii. Chodzi o budowanie komunii zarówno w ramach kościelnej wspólnoty, jak i o komunię na zewnątrz, w społeczeństwie.

Pyta pan, co Kościół może zrobić? W Lublinie trwa faza przygotowawcza III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. To okazja do rozpoczęcia wielkiego dialogu w „domu” lokalnego Kościoła. Pomimo pandemii, która nas zmusiła do odłożenia uroczystego otwarcia Synodu na przyszły rok, rozpoczęliśmy intensywne prace przygotowawcze. Powołaliśmy 12 komisji synodalnych oraz zespoły we wszystkich parafiach oraz w wymiarze dekanatów. Wkrótce rozpocznie się wielki dialog: komisje synodalne przygotują ankiety i pytania, zespoły parafialne będą na kolejnych spotkaniach dyskutować na temat różnych wymiarów życia religijnego i społecznego i przesyłać wyniki tych rozmów na forum dekanalne i do sekretariatu Synodu. Efektem tego dialogu będzie sformułowanie przez komisje wstępnego dokumentu, który będzie przedyskutowany podczas sesji plenarnych synodu. Będzie to wielka ogólnodiecezjalna debata o stanie naszego lokalnego Kościoła i stojących przed nim wyzwaniach duszpasterskich. Będziemy szukać sposobów, jak dotrzeć do ludzi z Dobrą Nowiną, jak realizować wezwanie do budowania wspólnoty, jak skutecznie podejmować dialog z dzisiejszym człowiekiem. Co robić, aby nawiązać z nim kontakt, odpowiedzieć na jego głód Boga i poczucia sensu, przekazać mu, jak ważne jest to, że sam Bóg do nas mówi, a my powinniśmy odpowiedzieć na Jego głos.

KAI: Mówimy o znaczeniu dialogu. Jak więc te „przestrzenie dialogu”, będą realizowane w trakcie obrad Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie? Jakie będą jego główne filary?

– Jednym ze znaczących wymiarów dialogu w Kościele jest dialog ekumeniczny. Z tego względu ważnym gościem Kongresu będzie kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wygłosi wykład na rozpoczęcie kongresu, 15 października wieczorem, skoncentrowany wokół zasadniczego tematu obrad i zatytułowany: „Chrześcijańskie inspiracje dla kultury dialogu i spotkania”. Następnego dnia, 16 października, w rocznicę wyboru Jana Pawła II, kard. Koch otrzyma doktorat honoris causa KUL. Laudację wygłosi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący komisji ekumenicznej episkopatu. Następnie kardynał odprawi Eucharystię w kościele akademickim. Weźmie też udział w dyskusji panelowej „Przestrzenie dialogu ekumenicznego”. Uczestnikiem tego panelu i ważnym gościem z prawosławnego Wschodu będzie bp Serafin Amielczenkow, były rektor Prawosławnej Akademii Teologicznej w Petersburgu, a obecnie odpowiedzialny za sekcję młodzieży Patriarchatu Moskiewskiego, u boku patriarchy Cyryla. Trzeci nurt chrześcijaństwa, czyli Kościoły ewangelickie reprezentować będzie biskup senior Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, Jan Szarek.

W drugim dniu kongresu ważne miejsce zajmie dialog Wschód-Zachód. Ufamy, że weźmie w nim udział abp Tadeusz Kondrusiewicz, obiecał mi to w rozmowie telefonicznej. W tej chwili nie wiadomo, kiedy będzie mógł wrócić do swojego kraju, Białorusi. Bardzo zasłużona dla dialogu Wschód-Zachód jest akcja solidarności katolików niemieckich z mieszkańcami Europy Środkowo-Wschodniej Renovabis. Będziemy gościć jej szefa, ks. dra Christiana Hartla. Inspiracją do powołania tego kolejnego z wielkich dzieł pomocowych Kościoła w Niemczech była pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II w Polsce i jego wołanie do Ducha Świętego, aby odnowił oblicze polskiej ziemi. „Renovabis” znaczy „odnowisz, odnów.” Akcja wspierała i wspiera nadal materialną i duszpasterską odnowę struktur kościelnych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Istotny dla całokształtu tematyki dialogu będzie panel nt. „Wiara – dialog –odpowiedzialność”. Dyskutować będą kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, ks. prof. Józef Niewiadomski, wieloletni profesor teologii na Uniwersytecie w Innsbrucku oraz biskup opolski Andrzej Czaja, członek Komisji Nauki Wiary KEP. W trakcie panelu będzie miała miejsce prezentacja najnowszej książki ks. kardynała Müllera „Wiara w Boga we współczesnym świecie”. Natomiast o przestrzeniach dialogu w kulturze rozmawiać będą reżyser Robert Gliński, dziennikarz Robert Mazurek i aktorka Maja Komorowska.

Podczas panelu zatytułowanego „W dialogu z papieżem Benedyktem” będzie miała miejsce promocja kolejnych tomów serii dzieł Józefa Ratzingera – Benedykta XVI „Opera omnia”. Są one wydawane na KUL pod kierunkiem ks. prof. Krzysztofa Góździa. Będą to trzy tomy zawierające homilie Benedykta XVI sprzed wyboru na Stolicę Piotrową. Okazuje się, że ten wielki teolog umiał owocnie prowadzić bezpośredni dialog z ludźmi. Jego kazania są zrozumiałe, przystępne, a jednocześnie prowadzące na głębię. Jest to materiał przekazujący w najbardziej przystępny sposób niełatwą miejscami teologię Josepha Ratzingera. Liczyliśmy na obecność papieskiego biografa Petera Seewalda, ale ze względów zdrowotnych okazało się to niemożliwe. Panel poprowadzą kard. G.L. Müller, prof. Marzena Górecka i prof. Krzysztof Kaucha z KUL.

KAI: Usłyszymy także, jaki będzie świat po pandemii…?

– Pojawiają się głosy, że świat już nigdy nie będzie taki, jak przedtem, gdyż pandemia przeorientowała wszystkie sfery naszego życia. Zadajemy sobie pytania, jak czas pandemii odbije się na gospodarce, na życiu społecznym, a także na życiu Kościoła. Słyszy się opinie, że o 10 lat przyśpieszy sekularyzację. Trudno być prorokiem, co będzie po pandemii, bo ciągle nie wiemy, jak się dalej rozwinie i kiedy się zakończy. Patrząc na to wielkie wyzwanie z perspektywy wiary chrześcijańskiej, widzimy, że pandemia uświadomiła nam wszystkim, jak realne jest to, co należy od wieków do sedna przepowiadania Kościoła: życie ludzkie jest kruche i przemija. W każdym momencie powinniśmy być gotowi na spotkanie z Panem. Ta świadomość może nam pomóc w uporządkowaniu naszej hierarchii wartości i w spojrzeniu na życie z większego dystansu. Może nas także umotywować do nawiązania głębszego dialogu z Bogiem i z drugim człowiekiem.

KAI: Kongresowi towarzyszyć będą znamienne wydarzenia artystyczne?

– Zaproponujemy obejrzenie filmu „Zieja” i podyskutujemy na jego temat. Miałem już okazję obejrzeć ten film i jestem pod dużym wrażeniem niezwykłego życiorysu głównego bohatera, bardzo ciekawie pokazanego przez Roberta Glińskiego oraz świetnych aktorów. Natomiast w ramach oprawy muzycznej zaproponujemy koncerty Symchy Kellera oraz Leszka Możdżera w dwa kolejne kongresowe wieczory. Pokażemy także spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez zespół pana Piotra Dudy, dyrektora Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, w stulecie urodzin Jana Pawła II, zatytułowany „Nasz Papież”.

Zgodnie z tradycją odbędzie się w przededniu Kongresu, „Debata dwóch ambon” w kościele dominikanów, podczas której o żydowskich i chrześcijańskich inspiracjach dialogu debatować będą abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i prof. Paweł Śpiewak, religijny Żyd, socjolog i filozof, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. A poprowadzi ją o. Tomasz Dostatni OP. Będzie to ostatnia debata z serii trwającej już od dwudziestu lat, ponieważ ojciec Tomasz został ostatnio przeniesiony do Szczecina. Pierwsza taka debata odbyła się na I Kongresie Kultury Chrześcijańskiej w roku dwutysięcznym z inspiracji abpa Józefa Życińskiego i Tomasza Pietrasiewicza.

KAI: Kongres łączy się integralnie z inauguracją nowego roku akademickiego na KUL.

– Od kilku lat stosujemy tę praktykę, że zakończenie Kongresu łączy się z inauguracją nowego roku akademickiego. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Wielkie Świadectwo i trudne Dziedzictwo. W stulecie urodzin Jana Pawła II” wygłosi prof. Rocco Butiglione, włoski filozof, przyjaciel Jana Pawła II. Nauczył się języka polskiego, aby studiować w oryginale jego dzieła.

Organizując kolejne Kongresy Kultury Chrześcijańskiej chcemy być wierni inspiracji abp. Józefa Życińskiego, który je zainicjował. W tym roku mija akurat 20-lat od pierwszego kongresu, zorganizowanego przezeń w 2000 r. Kongresy te są jednym z trwałych śladów, jakie pozostawił w Lublinie i w Polsce. Już wkrótce minie 10 lat od jego przedwczesnej śmierci w lutym 2011 r. W ślad za nim pragniemy prowadzić dialog Kościoła z nauką i kulturą. Chcemy, aby z Lublina, miasta spotkania różnych tradycji kulturowych i wielu uniwersytetów, w tym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego –duch dialogu promieniował na cały kraj. Jest to Kościołowi i Polsce niezmiernie potrzebne.

 

Eksperci ocenią jak Watykan przeciwdziała praniu pieniędzy

śr., 30/09/2020 - 15:51
W Watykanie rozpoczyna się dzisiaj wizyta zespołu oceniającego Komitetu Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wizyta ta odbywa się w ramach piątej rundy ewaluacyjnej, uzgodnionej w 2019 r., której podlegają wszystkie legislacje państw należących do Moneyval.

Watykański komunikat wyjaśnia, iż celem tej fazy oceny jest określenie skuteczności środków legislacyjnych i instytucjonalnych przyjętych przez jurysdykcje w ostatnich latach w celu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Przypomniano, że obecna ocena Stolicy Apostolskiej jest regularną częścią procesu, który rozpoczął się w 2012 r.

rozmowa Kard. Müller: w działalności politycznej trzeba pamiętać o podstawach moralnych

Moneyval to komitet Rady Europy oceniający przestrzeganie przez państwa członkowskie międzynarodowych standardów finansowych. Inspektorzy pozostaną w Watykanie do 13 października i przedstawią czwarte sprawozdanie z przebiegu wizyty w Stolicy Apostolskiej. Miała się ona odbyć na wiosnę, ale została przełożona z powodu pandemii.

Atak hakerski na wspólnotę charyzmatyczną

śr., 30/09/2020 - 15:49
Kilka dni przed nominacją Amy Coney Barrett do Sądu Najwyższego USA na stronie internetowej grupy People of Praise – wspólnoty charyzmatycznej, do której ma należeć nominowana sędzia i jej rodzina – dokonano ataku hakerskiego. Ktoś włamał się do bazy danych zawierającej dane nt. członków ekumenicznej grupy – poinformował jej rzecznik Sean Connolly w odpowiedzi na pytania agencji CNA o nieautoryzowaną aktywność na portalu wspólnoty.

Przedstawiciel religijnej społeczności zapewnił, że o incydencie, który określił jako „niepokojący zbieg okoliczności” powiadomiono federalne organy ścigania i członków wspólnoty.

Sędzia Barrett została nominowana do Sądu Najwyższego 26 września po tym, jak 18 września zmarła sędzia Ruth Bader Ginsburg. Wśród medialnych spekulacji charakteryzujących Barrett – 48-letniej katoliczki wychowującej z mężem siedmioro dzieci – wielu liberalnych komentatorów koncertowało się na jej religijnej aktywności we wspólnocie People of Praise z Indiany, określając ją fałszywie jako sektę, której członkowie związani są tajnym porozumieniem i obowiązuje ich ścisła tajemnica na temat członkostwa.

Wspólnota People of Praise (Ludzie chwały) została założona w 1971 roku na fali licznych ruchów świeckich, które były odpowiedzią na soborowe wezwanie do większego zaangażowania laikatu w Kościele katolickim.

Grupa założycielska liczyła 29 członków, którzy przystąpili do „przymierza”, zobowiązując się do przestrzegania wspólnych zasad, przekazywania 5. proc. swoich rocznych dochodów na rzecz grupy i regularnego uczestnictwa w spotkaniach modlitewnych oraz projektach ewangelizacyjnych i społecznych. Wspólnota liczy ok. 1700 osób i ma 22 filie na terenie USA, Kanady i Karaibów. Prowadzi szkoły oparte na nauczaniu katolickim.

rocznica śmierci List apostolski papieża Franciszka na 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima

Choć grupa określa siebie jako ekumeniczna, większość jej członków stanową katolicy. Mogą do nie jednak dołączyć ludzie z różnych wyznań chrześcijańskich. Każdy z nich może uczęszczać do wybranego przez siebie kościoła, w tym do różnych parafii katolickich.

„Wspólnoty przymierza” – protestanckie i katolickie – pojawiły się na całym świecie w latach 70. ub. wieku jako część wielkiego ruchu odnowy charyzmatycznej.

Pierwsza grupa, która zapoczątkowała odnowę charyzmatyczną w Kościele katolickim, powstała w 1967 roku w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych. Zawiązanie wspólnoty nastąpiło podczas dni skupienia 17-19 lutego, w których uczestniczyli studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu w Pittsburghu. Doświadczyli oni chrztu w Duchu Świętym, któremu towarzyszyło ujawnienie się charyzmatów. Młodzi katolicy otrzymali wtedy dar modlitwy w językach, prorokowania czy uzdrawiania.

Przesłuchania nominowanej sędzi Barrett w Senacie i głosowanie w sprawie jej nominacji do Sądu Najwyższego mają się odbyć jeszcze w tym miesiącu, na krótko przed zaplanowanymi na 3 listopada wyborami prezydenckimi. Jeśli kandydatura Barrett zyska akceptację, konserwatywne skrzydło będzie miało w Sądzie Najwyższym przewagę nad sędziami liberalnymi – 6 do 3. Obrońcy życia mają nadzieję, że otworzy to możliwość ponownego rozpatrzenia prawnego precedensu „Roe przeciwko Wade”, który w 1973 r. utorował drogę do zalegalizowania aborcji na życzenie w USA.

Ostatni dzwonek dla wolontariuszy Szlachetnej Paczki

śr., 30/09/2020 - 15:28
Dobiega końca termin rejestracji wolontariuszy do akcji Szlachetnej Paczki, którzy zechcą pomóc fundacji, wspierającej rodziny w potrzebie. W ub. roku w regionie było ich ok. stu.

Aby zostać wolontariuszem wystarczy mieć ukończone 18 lat. Działania wolontaryjne można podejmować jednak już od 16. roku życia za zgodą rodzica.

Zapotrzebowanie na ochotników jest duże. Tylko do końca września Szlachetna Paczka chce znaleźć 4084 osoby, które będą niosły pomoc rodzinom w potrzebie. Do akcji można zgłaszać się za pośrednictwem strony szlachetnapaczka.pl.

Do podstawowych zadań wolontariusza należy odwiedzanie rodzin i poznawanie ich historii. Na tej podstawie podejmuje się decyzję o włączeniu ich do programu. Zadaniem wolontariusza jest także stworzenie opisu na podstawie przeprowadzonego wywiadu. Opis znajdzie się w internetowej bazie danych. Jeśli darczyńca zdecyduje się na pomoc, wolontariusze kontaktują się z nim, udzielając niezbędnych informacji. W czasie tzw. Weekendu Cudów, czyli 12-13 grudnia, zostaną dostarczone paczki z wymarzonymi prezentami.

rozmowa Kard. Müller: w działalności politycznej trzeba pamiętać o podstawach moralnych

Wolontariat w Szlachetnej Paczce, poza niesieniem pomocy potrzebującym oznacza także nabywanie nowych kompetencji zawodowych, cenne doświadczenie, które uzupełni jego curriculum vitae.

Akcja Szlachetna Paczka realizowana jest od 2001 r., w Kielcach od 14 lat.

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości w Kielcach działają dzięki zaangażowaniu ok. setki wolontariuszy, którzy docierają do osób potrzebujących pomocy w ramach 4 rejonów Szlachetnej Paczki oraz 4 kolegiów Akademii Przyszłości. Wolontariusze mają realny wpływ na życie mieszkańców Kielc i ich okolic, ponieważ poznają ich i decydują o włączeniu ich do programów. Dzięki temu w samym tylko 2018 r. w Kielcach, wolontariusze połączyli z darczyńcami 80 rodzin w ramach Szlachetnej Paczki oraz prowadzili cotygodniowe zajęcia z 63 dzieciakami z Akademii Przyszłości w czasie roku szkolnego.

Znamy nominowanych do tegorocznych “Katolickich Nobli”

śr., 30/09/2020 - 15:00
Siostry zakonne i kapłan pomagający osobom niepełnosprawnym intelektualnie w kwarantannie, wybitny rzeźbiarz Gustaw Zemła, red. Grzegorz Górny, Przewodnik Katolicki oraz osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnej w czasie pandemii – to niektóre z ogłoszonych dziś nominacji do Nagrody TOTUS TUUS 2020, przyznawanej przez Fundację “Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach Dnia Papieskiego. Ogłoszenie tegorocznych laureatów nastąpi w czasie uroczystej gali transmitowanej przez TVP 2 w sobotę 10 października o godz. 16.00 z Zamku Królewskiego w Warszawie.

Poniżej pełna lista nominacji:

Nominacje w kategorii „Promocja godności człowieka”:

1. Siostry Dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki – za heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa.

Tuż przed Wielkanocą wirusem Covid-19 zaraziło się 49 osób w DPS w Bochni, w tym 16 pracowników i Dom pozostał bez personelu. W Wielki Piątek, na apel Starosty bocheńskiego, odpowiedziało osiem Sióstr Dominikanek z Domów Zakonnych z Krakowa, Białej Niżnej i Króżlowej, a w Wielką Sobotę dołączył do nich ks. Piotr Dydo-Rożniecki – misjonarz z Kazachstanu, z diecezji tarnowskiej. Niesienie pomocy osobom chorym z narażeniem własnego zdrowia i życia to wypełnianie ewangelicznego przykazania „miłości bliźniego”, to realizacja „wyobraźni miłosierdzia” św. Jana Pawła II.

2. Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni – za ofiarną troskę o potrzeby duchowe i pomoc medyczną chorym w ostatnim okresie życia oraz wspieranie ich rodzin.

Hospicjum już od 33 lat służy terminalnie chorym. Jest jedynym wśród 132 pozarządowych hospicjów, które prowadzi opiekę hospicyjną dla dzieci i dorosłych: domową konsultacyjną, stacjonarną oraz prenatalną. Prowadzi również wolontariat hospicyjny, który pozwala bezinteresownie służyć dzieciom, młodzieży i dorosłym. W Ośrodku Edukacyjnym, Hospicjum kształtuje odpowiednie postawy wśród uczniów, pielęgniarek i lekarzy w stosunku do kończącego się ziemskiego życia.

3. Dr Paweł Grabowski – za nieocenioną pomoc w duchu ekumenizmu ludziom terminalnie chorym na terenach wiejskich, niesioną z miłością, wrażliwością i skromnością.

Lekarz pochodzący z Krakowa, chirurg szczękowo-twarzowy, praktykował w warszawskim Centrum Onkologii, niegdyś żeglarz, pisarz i poeta. Dziś lekarz medycyny paliatywnej niosący pomoc ludziom na Podlasiu, zwany właśnie „Doktorem Judymem z Podlasia”. Przed 6 laty założył w Michałowie – Archidiecezja Białostocka, Hospicjum Domowe Proroka Eliasza, które niesie nieocenioną pomoc ludziom terminalnie chorym, żyjącym na terenach wiejskich, nierzadko zaniedbanych pod względem medycznym.

Nominacje w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”:

1. Jan Dawid Kuraciński – za płaskorzeźby ukazujące św. Jana Pawła II pełnego mocy Ducha w działaniu i w cierpieniu.

Rzeźbiarz, dyplom na ASP w Warszawie – pracownia prof. Mariana Wnuka (1968). Od lat 70. na emigracji. Współzałożyciel ERA-ART GALLERY w Nowym Jorku, placówki artystycznej i kulturalnej. W 1998 powrócił do Polski. Artysta inspiruje się osobą i nauczaniem Jana Pawła II. List do Artystów, jak podkreśla w licznych wywiadach zmienił jego życie i podejście do sztuki. Zmiana ta zaowocowała powrotem do tematu religijnego i sakralnego.

2. Kazimierz Gustaw Zemła – za znakomite rzeźby tworzone ad maiorem Dei gloriam, łączące sferę sacrum z doskonałym warsztatem rzeźbiarskim.

Rzeźbiarz. 1952-58 studia na warszawskiej ASP. Od ukończenia studiów do 2002 wykładowca (1988 prof. zw.) na wydziale rzeźby tej uczelni. Autor licznych pomników, m.in. Powstańców Śląskich, Polegli Niepokonani, Czynu Polaków, Dekalogu, Ernesta Malinowskiego, Bitwy o Monte Cassino, Henryka Sienkiewicza, a także kompozycji rzeźbiarskich, m.in. zespołu 40 rzeźb sakralnych wykonanych dla kościoła w Mistrzejowicach. Właśnie te rzeźby, zwłaszcza Ukrzyżowanego, Artysta uważa za swoje najważniejsze osiągnięcie artystyczne i podsumowanie swojej drogi twórczej; od czasu wykonania powyższych rzeźb tematyka sakralna staje się osią jego twórczości.

Nominacje w kategorii „Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II”:

1. Inicjatywa krakowskiego środowiska akademickiego pn. „Dni Jana Pawła II” – za konsekwentne przypominanie postaci św. Jana Pawła II poprzez analizę naukową Jego dziedzictwa wobec wyzwań współczesności.

„Dni Jana Pawła II” – coroczny trzydniowy cykl sympozjów, konferencji, konkursów dla młodzieży i studentów oraz różnych wydarzeń kulturalnych zapoczątkowany w 2006 r. Po śmierci Jana Pawła II rektorzy krakowskich uczelni uznali, że osoba Papieża Polaka zapisana złotymi zgłoskami w historii Polski i całego świata, zasługuje na wieloaspektowe upamiętnienie. Podjęto zatem dzieło pielęgnowania pamięci o Nim, ale też zapoczątkowano rzetelną naukową analizę jego dziedzictwa, utrwalania oraz wydobywania całego jego bogactwa.

2. Grzegorz Górny – za twórczość pisarską i publicystyczną inspirowaną nauczaniem św. Jana Pawła II, podejmującą problemy, wyzwania oraz nadzieje współczesnego Kościoła i świata.

Pisarz, publicysta, dziennikarz, autor wielu filmów dokumentalnych i audycji radiowych. Współtwórca legendarnej „Frondy”, kwartalnika będącego symbolem ożywienia religijnego młodego pokolenia w latach 90.

3. Krzysztof Witkowski – za utworzenie unikalnego centrum kulturalnego, eksponującego sztukę medalierską poświęconą Osobie i pontyfikatowi św. Jana Pawła II.

Biznesmen, społecznik, mecenas kultury; pomysłodawca, twórca, sponsor i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Wśród 11 tys. eksponatów, znajduje się największa w świecie kolekcja monet i medali z wizerunkiem Papieża Polaka. Posiada także liczne dary ofiarowane Ojcu Świętemu w czasie Jego posługi – muzeum jest niczym podróż przez 27 lat pontyfikatu.

Nominacje w kategorii „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka”:

1. Osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnej podczas pandemii koronawirusa.

Na skutek wybuchu pandemii i konieczności izolacji, media tradycyjne, ale przede wszystkim Internet, stały się praktycznie jedynym sposobem komunikacji. Kapłani i liderzy wspólnot parafialnych w krótkim czasie zorganizowali transmisje on-line Mszy Świętych i nabożeństw, jak również wielu innych aktywności kościelnych – rekolekcji, rozważań Pisma Świętego czy spotkań grup modlitewnych.

2. „Przewodnik Katolicki” – za wieloletnie tworzenie opiniotwórczego i ewangelizującego pisma komentującego bieżące wydarzenia w duchu dojrzałego chrześcijaństwa.

Najstarszy w Polsce tygodnik o tematyce społeczno-religijnej powstały z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego Floriana Stablewskiego. Od momentu powstania w 1895 r. tygodnik wydaje Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha. Obecnie „Przewodnik” koncentruje się na sprawach dotyczących wiary, a także życia Kościoła lokalnego i powszechnego.

Rada Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zdecydowała także o przyznaniu Nagrody Specjalnej TOTUS TUUS w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II”.

List apostolski papieża Franciszka na 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima

śr., 30/09/2020 - 14:49
„Obecna rocznica stanowi wezwanie do umiłowania tego, co miłował Hieronim, do ponownego odkrycia jego pism i do tego, by dać się poruszyć wpływem duchowości, którą można opisać w jej najistotniejszym rdzeniu jako niespokojne i pełne pasji pragnienie pełniejszego poznania Boga Objawienia” – napisał Papież Franciszek w Liście Apostolskim Scriputrae Sacrae affectus. Jest on związany z XVI stuleciem śmierci tego wielkiego tłumacza i popularyzatora Pisma Świętego, doktora Kościoła.

Franciszek wskazuje na wielką aktualność św. Hieronima jako tłumacza i komentatora Pisma Świętego, którego rolę na przestrzeni wieków podkreślał Kościół i kolejni papieże. Kreśli dzieje życia świętego, łączącego praktykowanie ascezy i życie mnisze z zaangażowaniem w przekład całego Starego Testamentu na język łaciński i z pracą intelektualną.

Ojciec Święty podkreśla, że Hieronim podejmował swój wysiłek we wspólnocie i w służbie dla wspólnoty. Wskazuje, że w ten sposób jest on wzorcem synodalności również dla naszych czasów. Przypomina, że był on także przewodnikiem duchowym, a „ostatnie lata życia spędził na osobistej i wspólnotowej lekturze Pisma Świętego, na kontemplacji, w służbie braciom poprzez swoje dzieła”.

Mówiąc o osobowości św. Hieronima papież wskazuje na połączenie całkowitego oddania się Bogu i ascezy z wytrwałym studiowaniem ukierunkowanym wyłącznie na coraz pełniejsze rozumienie tajemnicy Boga. To świadectwo jest dziś proponowane jako wzór – zaznacza.

Podkreślając umiłowanie przez Hieronima Pisma Świętego Franciszek zachęcił do odkrycia na nowo wkładu Starego Testamentu. Natomiast przypominając jego porywczy charakter zaznaczył, że „Hieronim jest wzorcem nieustępliwego świadectwa prawdy, które sięga po surowość wyrzutów, by doprowadzić do nawrócenia. W intensywności wyrażeń i obrazów przejawia się odwaga sługi, który nie chce się przypodobać ludziom, ale wyłącznie swojemu Panu”.

Ojciec Święty podkreśla, że namiętna miłość św. Hieronima do Pisma Świętego przepojona jest posłuszeństwem. Przede wszystkim wobec Boga…a w konsekwencji posłuszeństwa również wobec tych, którzy w Kościele reprezentują żywą tradycję interpretacji orędzia objawionego. Wymaga to czynnego zaangażowania w osobiste poszukiwanie.

rocznica śmierci List apostolski papieża Franciszka na 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima

Papież podkreśla także znaczenie doskonalenia badań biblijnych oraz promocję wiedzy biblijnej nie tylko wśród kapłanów i katechetów, ale także wszystkich chrześcijan, aby byli zdolni do przekazywani swoim dzieciom słowa Bożego, z całym jego pięknem.

Franciszek przypomina znaczenie tłumaczenia Pisma Świętego na język łaciński – Wulgaty a także wskazuje na znaczenie dzieła translatorskiego, stanowiącego ubogacenie dla całego Kościoła. „Biblia musi być stale przekładana na język i mentalność każdej kultury i każdego pokolenia, także na globalną zsekularyzowaną kulturę naszych czasów” – stwierdza Ojciec Święty. Zaznacza, że tłumacz jest budowniczym mostów. „Ileż pochopnych sądów, ile potępień i konfliktów wynika z tego, że nie znamy języka innych i nie przykładamy się, z wytrwałą nadzieją, do tej niekończącej się próby miłości, jaką jest tłumaczenie!” – zauważa papież. Dodaje, że wielojęzyczności św. Hieronima zawdzięczamy bardziej powszechne rozumienie chrześcijaństwa, a jednocześnie bardziej spójne z jego źródłami. Podkreśla zasługi w tej dziedzinie wielu misjonarzy.

Franciszek przypomina mocne więzy Hieronima ze Stolicą Piotrową oraz fakt, że studia były dla niego stałym zaangażowaniem, priorytetem każdego dnia. Zauważa, że dzisiaj „trudno młodemu człowiekowi zrozumieć, że poszukiwania religijne mogą być ekscytującą przygodą” a jednym z aktualnych problemów jest analfabetyzm. Apeluje do młodych: „wyjdźcie na poszukiwanie waszego dziedzictwa. Chrześcijaństwo czyni was spadkobiercami niezrównanego dziedzictwa kulturowego, które musicie objąć w posiadanie. Bądźcie pasjonatami tej historii, która jest waszą. Ośmielcie się spojrzeć na tego niespokojnego młodzieńca Hieronima, który, jak postać z przypowieści Jezusa, sprzedał wszystko, co posiadał, aby nabyć «drogocenną perłę» (Mt 13, 46)”.

Ojciec Święty zachęca do umiłowania tego, co miłował Hieronim, uczący nas także dzisiaj, co oznacza miłość Chrystusa, „miłość, która jest nierozerwalnie związana ze spotkaniem z Jego słowem. Z tego powodu obecna rocznica stanowi wezwanie do umiłowania tego, co miłował Hieronim, do ponownego odkrycia jego pism i do tego, by dać się poruszyć wpływem duchowości, którą można opisać w jej najistotniejszym rdzeniu jako niespokojne i pełne pasji pragnienie pełniejszego poznania Boga Objawienia” – pisze papież w Liście Apostolskim Scriputrae Sacrae affectus, którego treść publikujemy TUTAJ.

Franciszek zachęcił Polaków do pielęgnowania modlitwy różańcowej

śr., 30/09/2020 - 14:42
„Bądźcie wierni waszemu zwyczajowi modlitwy różańcowej w waszych wspólnotach, a szczególnie w rodzinach” – powiedział papież do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Oto słowa Ojca Świętego:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Drodzy bracia i siostry, wchodzimy w miesiąc październik, tradycyjnie poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Bądźcie wierni waszemu zwyczajowi modlitwy różańcowej w waszych wspólnotach, a szczególnie w rodzinach. Rozważając każdego dnia tajemnice życia Maryi w świetle zbawczego dzieła Jej Syna, pozwólcie Jej uczestniczyć w waszych radościach, w waszych troskach i w chwilach szczęścia. Niech przez Jej ręce Bóg wam błogosławi!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

W minionych tygodniach wspólnie zastanawialiśmy się, w świetle Ewangelii, jak uzdrowić świat cierpiący na chorobę, którą uwydatniła i podkreśliła pandemia. Przemierzyliśmy drogi godności, solidarności i pomocniczości, które są niezbędnymi sposobami promowania ludzkiej godności i dobra wspólnego. Jako uczniowie Jezusa postanowiliśmy iść Jego śladami, podejmując opcję na rzecz ubogich, troskę o wspólny dom i rewidując sposób korzystania z dóbr. Pośród trapiącej nas pandemii zgłębialiśmy zasady nauki społecznej Kościoła, pozwalając kierować się wiarą, nadzieją i miłością.

sosnowiecka Bp Kaszak: trzeba powrócić do świątyń

Pragniemy nadal iść razem, „patrząc na Jezusa” (Hbr 12,2), który zbawia i uzdrawia świat. Jezus, który odnawia i dokonuje pojednania wszelkiego stworzenia (por. 2 Kor 5, 17; Kol 1, 19-20), daje nam dary potrzebne do tego, by kochać i uzdrawiać tak, jak On potrafił to czynić (por. Łk 10, 1-9; J 15, 9-17), by otoczyć troską wszystkich, niezależnie od rasy, języka czy narodu. Możemy odrodzić społeczeństwo i nie powracać do tak zwanej „normalności” – tej normalności, która była chora na niesprawiedliwość, nierówności i degradację środowiska. Normalnością, do której jesteśmy powołani, jest królestwo Boże, gdzie „niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię” (Mt 11, 5). Dlatego, aby wyjść z pandemii, musimy znaleźć lekarstwo nie tylko na koronawirusa, ale także na wielkie wirusy ludzkie i społeczno-ekonomiczne.

Zawierzmy ten proces uzdrowienia opiece Dziewicy Maryi. Niech Ta, która nosiła w swoim łonie Jezusa, pomaga nam być ufnymi. Ożywieni Duchem Świętym, będziemy mogli pracować razem dla królestwa, które Chrystus rozpoczął na tym świecie: królestwa światłości pośród ciemności, sprawiedliwości pośród tak wielu zniewag, radości pośród tak wielu cierpień, uzdrowienia i zbawienia pośród chorób i śmierci.

Kard. Nycz przewodniczył modlitwie za uchodźców

śr., 30/09/2020 - 14:23
“Mamy różne usprawiedliwienia, czasem mówimy, że pomagamy Ukraińcom, czasem, że pomagamy na miejscu. To trzeba czynić i tamtego nie zaniedbywać! – podkreślił kard. Nycz, wskazując na potrzebę zorganizowania w Polsce korytarzy humanitarnych, by pomagać uchodźcom. “Umrzeć z nadziei” – pod tym hasłem odbyła się dziś wieczorem w warszawskiej parafii św. Barbary, pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, ekumeniczna modlitwa za uchodźców. Wydarzenie jest częścią Tygodnia modlitwy za uchodźców objętego patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, który potrwa od 27 września do 4 października.

W modlitwie udział brali przedstawiciele Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, polskokatolickiego, grekokatolickiego. Obecni byli liczni księża, działacze organizującej modlitwę wspólnoty Sant’Egidio, a także np. Fundacji Most Solidarności czy Klubu Inteligencji Katolickiej.

Magdalena Wolnik, liderka warszawskiej Wspólnoty Sant’Egidio, przypomniała, że już od sześciu lat organizują to wydarzenie, ale tegoroczne spotkanie jest szczególne, bo mieli okazję pojechać na Lesbos i osobiście wesprzeć uchodźców. Po Mszy członkowie wspólnoty dzielili się świadectwem z tych doświadczeń. “Gdy dzisiaj będziemy się modlić, będziemy mieć w oczach i sercach twarze osób, które spotkaliśmy, ich rodzin, dzieci. Wskazała na potrzebę troski o pokój” – mówiła Magdalena Wolnik i zaznaczyła: “Wiemy, jak skutecznie im pomóc – poprzez korytarze humanitarne”.

Przyniesiono do ołtarza krzyż przywieziony z Lesbos, wykonany z drewna łodzi migrantów, które rozbiły się u wybrzeży greckiej wyspy Lesbos. Kard. Nycz, zapowiadając wprowadzenie krzyża, powiedział: “gromadzimy się wokół krzyża, który poprowadzi naszą modlitwę. Wpatrując się w ten krzyż, odnajdziemy oczy i wyciągnięte ręce kobiet, mężczyzn i dzieci – osób, które straciły życie, próbując dotrzeć do Europy i na inne kontynenty świata. Oby pamięć o nich, oświecona Ewangelią, była żywa wśród nas i poruszając sumienia, przynaglała nas do miłości, współczucia i gościnności”.

Po odczytaniu fragmentu ewangelii o uciszeniu burzy na Jeziorze, kard. Nycz wygłosił homilię. Wskazał, że czas pandemii wyostrzył nasze spojrzenia na wiele ważnych spraw, ale wydaje się, że jednocześnie, zwłaszcza w przekazach medialnych, przycichło budzące sumienia opowiadanie dramatycznych historii uchodźców, uciekających przed śmiertelnym zagrożeniem do Europy, gdzie mają nadzieję znaleźć bezpieczeństwo i pokój. Przywołał dziesiątki tysięcy ludzi, którzy w drodze zginęli, podkreślił zwłaszcza ostatni pożar w obozie w Morii.

liturgia Dziś święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała

– Świat, w którym żyjemy jako chrześcijanie, świat, do którego nas Pan Jezus posyła, zawsze był podobny do morza, na którym znaleźli się apostołowie w dzisiejszej ewangelii, kiedy łódź ich kołysana była burzliwymi falami, a Jezus spał – mówił kardynał, wskazując, że uczniowie szybko znaleźli sposób na zaradzenie sytuacji, budząc Jezusa by ich ratował i podziwiając Jego moc. – Jednak On zwrócił uwagę na drugi wymiar – ich małą wiarę, brak zaufania do Boga, wiary w to, że z nimi jest Jezus, nie trzeba Go budzić. Wiarę trzeba budzić w sobie, budzić po to, by się otworzyć na działanie Pana Boga, by za wyznaniem poszły też czyny – wskazał metropolita warszawski, zachęcając do modlitwy o łaskę wiary. Podkreślił, że zagrożeń nie można bagatelizować, ale przy nich zwłaszcza należy troszczyć się o swoją wiarę.

Kaznodzieja wskazał, że ta modlitwa chrześcijan różnych wyznań i ludzi dobrej woli, ma budzić sumienia i serca, by być wrażliwym na dramatyczne wołanie potrzebujących. Wskazał, że ten krzyk jest wstydem dla chrześcijańskiego świata, Europy ale także Polski, jeśli oczekiwana pomoc nie zostaje udzielona. Jeśli nauczanie w tej kwestii papieża Franciszka jest „wołaniem na puszczy”.

– Mamy różne usprawiedliwienia, czasem mówimy, że pomagamy Ukraińcom, czasem że pomagamy na miejscu. To trzeba czynić i tamtego nie zaniedbywać! – podkreślił kard. Nycz. Wskazał, że nadzieję w tej sprawie budzi niedawne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z organizującą korytarze humanitarne Wspólnotą Sant’Egidio, która takie korytarze chce realizować również w Polsce. Wyraził nadzieję, że to się uda i nic nie będzie blokowało tego dzieła. – Powinnismy działać, zaczynając od modlitwy, a kończąc na konkretnym chrześcijańskim czynie – wskazał hierarcha.

Po homilii wspomniano 2398 uchodźców, którzy od czerwca 2019 do czerwca 2020 zginęli w Morzu Śródziemnym i na innych drogach, próbując dotrzeć do Europy, poszukując bezpieczeństwa i lepszej przyszłości. Odczytano także wezwania modlitwy powszechnej, przy których zapalano świece. „Naucz nas postępować zgodnie z Twoim słowem i rozpoznawać Cię, gdy spotykamy Cię jako ubogiego, słabego, więźnia, uchodźcę. Udziel nam łaski opierania się złu, w miłości do Ciebie oraz Twoich braci i sióstr, zranionych niegościnnością i ubóstwem. Mocą Twojego Ducha uczyń nas świadkami miłości, która nie zna granic, teraz i zawsze” – podsumował intencje kard. Nycz. Następnie odśpiewano wspólnie Modlitwę Pańską. Znak pokoju ze względu na pandemię przekazywano sobie przez spojrzenie i uśmiech.

Proces uzdrowienia musi odbywać się wraz z Jezusem

śr., 30/09/2020 - 14:00
Do prowadzenia, po obecnej pandemii, procesu uzdrowienia wraz z Jezusem, który zbawia i leczy zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Kolejną, dziewiątą z kolei katechezę poświęcił wychodzeniu z obecnego kryzysu zdrowia publicznego.

Na wstępie papież przypomniał różne kwestie poruszane w kolejnych katechezach, zaznaczając, że jest to droga naśladowania Jezusa. Daje On nam bowiem „dary potrzebne do tego, by kochać i uzdrawiać tak, jak On potrafił to czynić (por. Łk 10, 1-9; J 15, 9-17), by otoczyć troską wszystkich, niezależnie od rasy, języka czy narodu” – podkreślił Franciszek. Zachęcił do rozważenia i docenienia piękna każdej istoty ludzkiej i każdego stworzenia.

Przestrzegł przed powrotem do tego, co było niesprawiedliwe, co było nierównością i powodowało degradację środowiska. Zaznaczył, że jesteśmy powołani do normalności królestwa Bożego, gdzie „chleb dociera do wszystkich i pozostaje go nadmiar, organizacja społeczna opiera się na wnoszeniu wkładu, dzieleniu się i rozdawaniu, a nie na posiadaniu, wykluczaniu i gromadzeniu” – stwierdził Ojciec Święty.

liturgia Dziś święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała

Franciszek wskazał, że aby wyjść z pandemii, musimy znaleźć lekarstwo nie tylko na koronawirusa, ale także na wielkie wirusy ludzkie i społeczno-ekonomiczne. Papież zaapelował o stworzenie dobrej polityki, o zaplanowanie systemów organizacji społecznej, w których nagradzane będą uczestnictwo, troska i szczodrość, a nie obojętność, wyzysk i interesy partykularne. „Solidarne i sprawiedliwe społeczeństwo to zdrowsze społeczeństwo. Społeczeństwo uczestniczące – w którym «ostatni» są brani pod uwagę tak samo jak «pierwsi» – umacnia jedność. Społeczeństwo, w którym szanuje się różnorodność, jest o wiele bardziej odporne na wszelkiego rodzaju wirusy” – podkreślił Ojciec Święty.

Franciszek zachęcił do krzewienia ufności, byśmy ożywieni Duchem Świętym, pracowali razem dla królestwa, które Chrystus rozpoczął na tym świecie. „Królestwo światłości pośród ciemności, sprawiedliwości pośród tak wielu zniewag, radości pośród tak wielu cierpień, uzdrowienia i zbawienia pośród chorób i śmierci, czułości pośród nienawiści. Niech Bóg dan nam „zarażać” miłością i globalizować nadzieję w świetle wiary” – powiedział papież kończąc swoją katechezę, której treść publikujemy TUTAJ.

Dziecko w radomskim Oknie Życia

śr., 30/09/2020 - 13:00
Siostry Matki Bożej Miłosierdzia znalazły w Oknie Życia nowo narodzonego chłopczyka. Maluch został przewieziony do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. To trzecie dziecko pozostawione Oknie Życie w Radomiu.

Pierwszy alarm o otwartym Oknie Życia dotarł do zakonnic we wtorek o godz. 16.22. – Wybiegłyśmy i zobaczyłyśmy dzieciątko zawinięte w dwa ręczniki i kocyk. Chłopczyk był zaraz po porodzie, jeszcze zakrwawiony. Wezwałyśmy policję i pogotowie, zawiadomiona jest również Caritas, z którą mamy umowę i dzięki której Okno Życia funkcjonuje – relacjonowała Radiu Plus Radom s. Beniamina, przełożona Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga w Radomiu.

Okno Życia, które od 2009 roku mieści się w budynku zakonnym przy ul. Struga 31, prowadzi Caritas Diecezji Radomskiej i Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. – Takie Okna życia są potrzebne, żeby matki mogły dziecko oddać, a nie mordować. Nie ma tu monitoringu, nikt nie będzie oceniał matki, która skorzystała z naszej pomocy – dodaje s. Beniamina.

liturgia Dziś święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała

Siostry czuwają przy nim całą dobę. Gdy dziecko pojawi się w oknie, wzywają pogotowie. Dziecko jest badane i trafia do szpitala.

O pozostawionym dziecku informowany jest też ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadamia o tym sąd, prosząc jednocześnie o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka i nadanie mu tożsamości. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Po 6 tygodniach następuje rozprawa i dziecko trafia do rodziny.

Chłopczyk jest trzecim dzieckiem, które zostało pozostawione w radomskim Oknie Życia. W marcu 2017 r. siostry zaopiekowały się pozostawioną w oknie dziewczynką. Po pół roku Faustynka trafiła do adopcji.

Jasna Góra: Święto patronalne Armii Świętego Michała Archanioła

śr., 30/09/2020 - 01:18
Święto patronalne przeżywa dziś działająca przy Jasnej Górze Armia Świętego Michała Archanioła. To dzieło modlitwy w intencji posługujących w sanktuarium paulinów, które podjęło ponad 2,5 tys. osób z Polski i świata. Wspólnota skupia ludzi w różnym wieku i różnego stanu.

Patronem grupy jest św. Michał Archanioł, który zawsze uważany był za doskonały wzór wierności Bogu, w przeciwieństwie do Lucyfera, który nie chciał służyć Bogu i obrazuje walczący z Bogiem świat.

O. Dariusz Nowicki, opiekun dzieła z ramienia przeora Jasnej Góry wyjaśnia, że obroną od wszelkiego zła jest przede wszystkim modlitwa, w Armii to modlitwa za to miejsce – Jasną Górę – i za mnichów tu służących.

– Myślę, ze każdy kto kocha Jasną Górę, powinien należeć do Armii Świętego Michała Archanioła, bo to jest konkretne włączenie się w miłość do tego miejsca podkreślił o Nowicki. Przypomniał przesłanie kard. Stefana Wyszyńskiego, że „promieniowanie Jasnej Góry musi być spotęgowane dla dobra Polski katolickiej i dla chwały Boga, który chciał mieć chwałę w Polsce przez Jasnogórską Panią. Trzeba jeszcze bliżej związać naród z Jasną Górą”.

Określenie „armia” wyraża grupę ludzi gotowych do podjęcia wyzwań. Do obowiązków członków Armii należy codzienna modlitwa do św. Michała Archanioła, Msza św. w każdy piątek o 19.30 w Kaplicy Matki Bożej lub łączność duchowa w tym czasie.

Każdemu członkowi Armii przydzielono ojca lub brata, za którego się modli i pości, jeśli jest taka potrzeba.

Armia Michała Archanioła to dobrowolna inicjatywa powstała z chęci pomocy modlitewnej. Nie ma żadnych struktur, wsparcie Sanktuarium jest tylko i wyłącznie duchowe. Nie składa się ofiar rzeczowych czy pieniężnych.

Do wspólnoty należą ludzie młodsi i starsi różnych stanów tzn. osoby samotne, zamężne, kapłani, klerycy, siostry zakonne. Koordynatorem Armii Michała Archanioła z ramienia przeora Jasnej Góry jest Barbara Szyc.

Na Jasnej Górze jest kilka wizerunków św. Michała Archanioła. Nad tzw. Bramą Lubomirskich widzimy Go z mieczem, walczącego ze smokiem, a w Bramie Jana Pawła II jest jego mozaika z tekstem modlitwy za jego wstawiennictwem. Michał Archanioł jest także nad głównym wejściem do bazyliki i w Wieczerniku, przy ołtarzu Matki Bożej Kodeńskiej.

Więcej informacji o Armii Michała Archanioła uzyskać można na stronie jasnogora.pl w zakładce „dzieła duszpasterskie”.

O. Nowicki przypomniał, że kult świętych aniołów wpisany jest mocno w pauliński charyzmat.

Paulini oprócz kultu maryjnego mają za zadanie szczególnie pielęgnować nabożeństwo do św. Aniołów. Jest to wyraz wdzięczności zakonników za opiekę na pustyni nad św. Pawłem Pustelnikiem – Patriarchą Zakonu Paulinów. W Polsce kult Aniołów Stróżów rozpowszechnił się właśnie dzięki paulinom, którzy w XVII w. założyli na Jasnej Górze pierwsze Bractwo Aniołów Stróżów.

W tradycji zakonnej dniem szczególnie poświęconym Aniołom Stróżom jest każdy wtorek. Szczególnie uroczyście obchodzone jest także ich święto 2 października.

Jasna Góra w swoim wystroju jest niezwykle bogata w przedstawienia anielskie. Także w samym Obrazie jasnogórskim odnajdujemy anielskie przedstawienia . Na samym Wizerunku Jasnogórskim , w tle, na srebrnych rytowanych blachach fundacji Władysława Jagiełły, widzimy w scenie zwiastowania Gabriela Archanioła.

Na Jasnej Górze znajduje się też specjalna Kaplica Aniołów Stróżów, nazywana także kaplicą Najświętszego Serca Pana lub też kaplicą Jabłonowskich. Należy ona do zespołu kaplic bocznych, przylegających do południowej nawy bocznej Bazyliki Jasnogórskiej.

Jasna Góra: Święto patronalne Armii Świętego Michała Archanioła

śr., 30/09/2020 - 01:18
Święto patronalne przeżywa dziś działająca przy Jasnej Górze Armia Świętego Michała Archanioła. To dzieło modlitwy w intencji posługujących w sanktuarium paulinów, które podjęło ponad 2,5 tys. osób z Polski i świata. Wspólnota skupia ludzi w różnym wieku i różnego stanu.

Patronem grupy jest św. Michał Archanioł, który zawsze uważany był za doskonały wzór wierności Bogu, w przeciwieństwie do Lucyfera, który nie chciał służyć Bogu i obrazuje walczący z Bogiem świat.

O. Dariusz Nowicki, opiekun dzieła z ramienia przeora Jasnej Góry wyjaśnia, że obroną od wszelkiego zła jest przede wszystkim modlitwa, w Armii to modlitwa za to miejsce – Jasną Górę – i za mnichów tu służących.

– Myślę, ze każdy kto kocha Jasną Górę, powinien należeć do Armii Świętego Michała Archanioła, bo to jest konkretne włączenie się w miłość do tego miejsca podkreślił o Nowicki. Przypomniał przesłanie kard. Stefana Wyszyńskiego, że „promieniowanie Jasnej Góry musi być spotęgowane dla dobra Polski katolickiej i dla chwały Boga, który chciał mieć chwałę w Polsce przez Jasnogórską Panią. Trzeba jeszcze bliżej związać naród z Jasną Górą”.

Określenie „armia” wyraża grupę ludzi gotowych do podjęcia wyzwań. Do obowiązków członków Armii należy codzienna modlitwa do św. Michała Archanioła, Msza św. w każdy piątek o 19.30 w Kaplicy Matki Bożej lub łączność duchowa w tym czasie.

Każdemu członkowi Armii przydzielono ojca lub brata, za którego się modli i pości, jeśli jest taka potrzeba.

Armia Michała Archanioła to dobrowolna inicjatywa powstała z chęci pomocy modlitewnej. Nie ma żadnych struktur, wsparcie Sanktuarium jest tylko i wyłącznie duchowe. Nie składa się ofiar rzeczowych czy pieniężnych.

Do wspólnoty należą ludzie młodsi i starsi różnych stanów tzn. osoby samotne, zamężne, kapłani, klerycy, siostry zakonne. Koordynatorem Armii Michała Archanioła z ramienia przeora Jasnej Góry jest Barbara Szyc.

Na Jasnej Górze jest kilka wizerunków św. Michała Archanioła. Nad tzw. Bramą Lubomirskich widzimy Go z mieczem, walczącego ze smokiem, a w Bramie Jana Pawła II jest jego mozaika z tekstem modlitwy za jego wstawiennictwem. Michał Archanioł jest także nad głównym wejściem do bazyliki i w Wieczerniku, przy ołtarzu Matki Bożej Kodeńskiej.

Więcej informacji o Armii Michała Archanioła uzyskać można na stronie jasnogora.pl w zakładce „dzieła duszpasterskie”.

O. Nowicki przypomniał, że kult świętych aniołów wpisany jest mocno w pauliński charyzmat.

Paulini oprócz kultu maryjnego mają za zadanie szczególnie pielęgnować nabożeństwo do św. Aniołów. Jest to wyraz wdzięczności zakonników za opiekę na pustyni nad św. Pawłem Pustelnikiem – Patriarchą Zakonu Paulinów. W Polsce kult Aniołów Stróżów rozpowszechnił się właśnie dzięki paulinom, którzy w XVII w. założyli na Jasnej Górze pierwsze Bractwo Aniołów Stróżów.

W tradycji zakonnej dniem szczególnie poświęconym Aniołom Stróżom jest każdy wtorek. Szczególnie uroczyście obchodzone jest także ich święto 2 października.

Jasna Góra w swoim wystroju jest niezwykle bogata w przedstawienia anielskie. Także w samym Obrazie jasnogórskim odnajdujemy anielskie przedstawienia . Na samym Wizerunku Jasnogórskim , w tle, na srebrnych rytowanych blachach fundacji Władysława Jagiełły, widzimy w scenie zwiastowania Gabriela Archanioła.

Na Jasnej Górze znajduje się też specjalna Kaplica Aniołów Stróżów, nazywana także kaplicą Najświętszego Serca Pana lub też kaplicą Jabłonowskich. Należy ona do zespołu kaplic bocznych, przylegających do południowej nawy bocznej Bazyliki Jasnogórskiej.

Abp Skworc do księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich: Niedziela „to perła w koronie”, której trzeba strzec

śr., 30/09/2020 - 01:18
„To perła w koronie”, której trzeba strzec – tak mówił o świętowaniu niedzieli do księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich abp Wiktor Skworc. Ich spotkanie rozpoczęło się we wtorek późnym popołudniem w Katowicach. To gremium opracowuje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Spotkanie potrwa do czwartku, 1 października.

Abp Wiktor Skworc, Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, na rozpoczęcie spotkania przypomniał, że tematem trzeciego roku programu duszpasterskiego w Polsce – Eucharystia daje życie – są słowa: “Posłani w pokoju Chrystusa.” To program na lata 2021/22, który koncentruje się na Eucharystii jako tajemnicy świętowania i apostolatu.

– O świętowaniu niedzieli nigdy dość. Serdecznie więc proszę i zachęcam, aby sprawa niedzieli jako dnia Pańskiego i jego świętowania mocno wybrzmiała w naszym programie i w zwyczajnym nauczaniu pasterzy Kościoła w Polsce – mówił arcybiskup do zgromadzonych księży. Dodał, że przyszłość naszej Ojczyzny powinna być budowana na wartościach. – Wartością pierwszą pośród wartości jest na pewno rodzina, chroniona Konstytucją i niedziela. „To perła w koronie”, której trzeba strzec – wskazywał.

Dajcie ludziom w niedzielę odpocząć! – apelował hierarcha. Przypomniał, że o prawo do niedzielnego odpoczynku zmagali się strajkujący robotnicy Wybrzeża i Górnego Śląska. Sprawa ta powraca akurat w 40-tą rocznicę podpisania społecznych porozumień. – Promujmy niedzielę jako święty dzień chrześcijaństwa i kultury europejskiej tak jak inne europejskie kraje – nawoływał. Zaznaczył też, że powinnością duszpasterzy jest budowanie i umacnianie wartości niedzieli jako dnia dla Boga i człowieka.

– Nie możemy się zgodzić na dyktaturę różnych organizacji, korporacji zajmujących się handlem i dystrybucją towarów, które nie biorą pod uwagę kosztów społecznych – mówił dodając, że wolna niedziela to element naszej kulturowej tożsamości. – Jako duszpasterze apelujemy, aby się liczono z nakazem świętowania niedzieli, zapisanym w III Bożym przykazaniu: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. To z nim łączymy obronę dnia Pańskiego – dnia zmartwychwstania Chrystusa – dnia dla chrześcijan świętego – wskazywał arcybiskup.

Przypomniał, że Konferencja Episkopatu Polski wielokrotnie wypowiadała się na temat niedzieli, m.in. udzielając poparcia inicjatywie NSZZ “Solidarność” dążącego do ograniczenia handlu w niedzielę.

– Niedziela – jako święto Boga i człowieka, jest integralnie związana ze świętowaniem – podkreślał arcybiskup. Zaznaczał, że “w sytuacji odradzającego się powoli życia społecznego trzeba środkami oddziaływania duszpasterskiego odbudowywać parafialne wspólnoty, gromadząc je wokół ołtarza, pamiętając, że to nie my gromadzimy, a Chrystus.”

Oceniał, że zawieszenie życia parafialnego i duszpasterstwa dokonało się nagle, z kolei odbudowanie życia religijnego w parafii będzie wymagało czasu. – Wierni muszą dojść do wewnętrznego przekonania, że zagrożenie minęło, a postepidemiczna codzienność wymaga aktywności, zaangażowania i działania przez włączenie się w odtworzenie międzyosobowych relacji na każdym szczeblu – apelował. – Oby każde spotkanie na Eucharystii prowadziło do odbudowania świadomej i odpowiedzialnej wspólnoty – dodawał metropolita katowicki.

W przemówieniu cytował też słowa kard. Sarah’a: Z radością powróćmy do Eucharystii! – Aby świętować i odpoczywać – dodał na koniec.

Spotkanie księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich rozpoczęło się we wtorek późnym popołudniem w Katowicach. To gremium opracowuje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Temat trzeciego roku realizacji programu duszpasterskiego to “Posłani w pokoju Chrystusa.” Motto biblijne brzmi „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57). Spotkanie potrwa do czwartku (1 października). Odbywa się dwa razy w roku.

Abp Skworc do księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich: Niedziela „to perła w koronie”, której trzeba strzec

śr., 30/09/2020 - 01:18
„To perła w koronie”, której trzeba strzec – tak mówił o świętowaniu niedzieli do księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich abp Wiktor Skworc. Ich spotkanie rozpoczęło się we wtorek późnym popołudniem w Katowicach. To gremium opracowuje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Spotkanie potrwa do czwartku, 1 października.

Abp Wiktor Skworc, Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, na rozpoczęcie spotkania przypomniał, że tematem trzeciego roku programu duszpasterskiego w Polsce – Eucharystia daje życie – są słowa: “Posłani w pokoju Chrystusa.” To program na lata 2021/22, który koncentruje się na Eucharystii jako tajemnicy świętowania i apostolatu.

– O świętowaniu niedzieli nigdy dość. Serdecznie więc proszę i zachęcam, aby sprawa niedzieli jako dnia Pańskiego i jego świętowania mocno wybrzmiała w naszym programie i w zwyczajnym nauczaniu pasterzy Kościoła w Polsce – mówił arcybiskup do zgromadzonych księży. Dodał, że przyszłość naszej Ojczyzny powinna być budowana na wartościach. – Wartością pierwszą pośród wartości jest na pewno rodzina, chroniona Konstytucją i niedziela. „To perła w koronie”, której trzeba strzec – wskazywał.

Dajcie ludziom w niedzielę odpocząć! – apelował hierarcha. Przypomniał, że o prawo do niedzielnego odpoczynku zmagali się strajkujący robotnicy Wybrzeża i Górnego Śląska. Sprawa ta powraca akurat w 40-tą rocznicę podpisania społecznych porozumień. – Promujmy niedzielę jako święty dzień chrześcijaństwa i kultury europejskiej tak jak inne europejskie kraje – nawoływał. Zaznaczył też, że powinnością duszpasterzy jest budowanie i umacnianie wartości niedzieli jako dnia dla Boga i człowieka.

– Nie możemy się zgodzić na dyktaturę różnych organizacji, korporacji zajmujących się handlem i dystrybucją towarów, które nie biorą pod uwagę kosztów społecznych – mówił dodając, że wolna niedziela to element naszej kulturowej tożsamości. – Jako duszpasterze apelujemy, aby się liczono z nakazem świętowania niedzieli, zapisanym w III Bożym przykazaniu: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. To z nim łączymy obronę dnia Pańskiego – dnia zmartwychwstania Chrystusa – dnia dla chrześcijan świętego – wskazywał arcybiskup.

Przypomniał, że Konferencja Episkopatu Polski wielokrotnie wypowiadała się na temat niedzieli, m.in. udzielając poparcia inicjatywie NSZZ “Solidarność” dążącego do ograniczenia handlu w niedzielę.

– Niedziela – jako święto Boga i człowieka, jest integralnie związana ze świętowaniem – podkreślał arcybiskup. Zaznaczał, że “w sytuacji odradzającego się powoli życia społecznego trzeba środkami oddziaływania duszpasterskiego odbudowywać parafialne wspólnoty, gromadząc je wokół ołtarza, pamiętając, że to nie my gromadzimy, a Chrystus.”

Oceniał, że zawieszenie życia parafialnego i duszpasterstwa dokonało się nagle, z kolei odbudowanie życia religijnego w parafii będzie wymagało czasu. – Wierni muszą dojść do wewnętrznego przekonania, że zagrożenie minęło, a postepidemiczna codzienność wymaga aktywności, zaangażowania i działania przez włączenie się w odtworzenie międzyosobowych relacji na każdym szczeblu – apelował. – Oby każde spotkanie na Eucharystii prowadziło do odbudowania świadomej i odpowiedzialnej wspólnoty – dodawał metropolita katowicki.

W przemówieniu cytował też słowa kard. Sarah’a: Z radością powróćmy do Eucharystii! – Aby świętować i odpoczywać – dodał na koniec.

Spotkanie księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich rozpoczęło się we wtorek późnym popołudniem w Katowicach. To gremium opracowuje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Temat trzeciego roku realizacji programu duszpasterskiego to “Posłani w pokoju Chrystusa.” Motto biblijne brzmi „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57). Spotkanie potrwa do czwartku (1 października). Odbywa się dwa razy w roku.